Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama

Wiedzą, jak pomóc rannym kolegom

Podczas weekendowego szkolenia chełmscy terytorialsi uczyli się, m.in. jak udzielać pomocy pod ostrzałem, jak rozpoznawać, czy poszkodowany jest w stanie zagrożenia życia oraz w jaki sposób powinna przebiegać ewakuacja.
Wiedzą, jak pomóc rannym kolegom

Szkolenie odbyło się w Zamościu. Wzięli w nim udział również żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa oraz 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa.

- Podczas kursu żołnierze realizowali zadania, które mogą ich spotkać w trakcie działań bojowych, np. podczas kontaktu ogniowego z przeciwnikiem w pomieszczeniach. W trakcie ćwiczeń zadbano o odtworzenie jak najbardziej realnych warunków - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi uczyli się m.in. podstawowych technik utrzymywania drożności dróg oddechowych, wentylacji zastępczej, używania opasek uciskowych oraz zasad obsługi i użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Szkolenie wpisuje się w program kształcenia indywidualnego żołnierzy OT. Terytorialsi mają bowiem posiadać też wiedzę oraz umiejętności niezbędne do niesienia pomocy w ramach ratownictwa taktycznego, a także do kształtowania poczucia odpowiedzialności za jakość tej pomocy.

- Przypomnijmy, że WOT kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy. W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. wspaniałej dwunastki, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych - dodaje Stanula.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama