Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Pożegnaliśmy człowieka kultury

Jolanta Jarosz była wieloletnią dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Wojsławicach, malarką, fotografką. Jej pogrzeb odbył się w ubiegłą środę, 10 lutego.
Pożegnaliśmy człowieka kultury

Od dziecka związana była z Wojsławicami. Jako uczennica szkoły podstawowej angażowała się w działalność artystyczną. Gdy uczyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie, współpracowała z  Teatrem Ziemi Chełmskiej oraz Teatrem Poezji „Wersety”.

1 października 1976 roku Jolanta Jarosz rozpoczęła pracę zawodową w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojsławicach. Przez kilkanaście lat była dyrektorką tej placówki. Przede wszystkim była instruktorem opiekującym się wieloma grupami artystycznymi uzdolnionej młodzieży oraz zespołami  ludowymi. Zanim przeszła na emeryturę, pracowała w Bibliotece Publicznej Gminy Wojsławice.

- To była osoba wszechstronnie uzdolniona. Pięknie śpiewała, występując jako solistka oraz z zespołem Herkulanum. Często recytowała twórczość naszych narodowych poetów oraz swojego męża Andrzeja. Była scenarzystką i reżyserką wielu wydarzeń artystycznych - wspomina wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski. Podczas uroczystości pogrzebowej przedstawił wspomnienia o Jolancie Jarosz, osobie bardzo bliskiej wielu wojsławianom.

Jej pasją była fotografia artystyczna i reporterska. Na wielu imprezach widywano ją z aparatem fotograficznym. Potem wszyscy podziwiali jej ciekawe fotorelacje. Pani Jolanta próbowała także swoich sił w malarstwie. Wstąpiła do Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie, gdzie zdobywała doświadczenie i nowe umiejętności. Namalowała blisko 200 obrazów, które były pokazywane na wielu wernisażach, wystawach autorskich oraz podczas uroczystości  gminnych.

Angażowała się także w sprawy lokalne. Była członkiem Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic. Pełniła funkcję wiceprezesa zarządu. Była inicjatorką i współorganizatorką Spotkań Trzech Kultur. Wielokrotnie zasiadała w jury podczas Przeglądów Pieśni Religijnej oraz brała udział w pracach komisji oceniających wieńce dożynkowe. Angażowała się także w działalność Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie.

- Jola była też źródłem wiedzy o historii naszej miejscowości. Często oprowadzała turystów i przyjezdnych po naszych zabytkach i miejscach ważnych dla historii - dodaje Gołębiowski.

Za szczególne osiągnięcia w działalności kulturalnej i artystycznej w 2011 roku otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez ministra kultury. W maju 2015 roku na międzypowiatowej gali z okazji Dnia Bibliotekarza otrzymała statuetkę „Wawrzyniec 2015” w kategorii "dusza artystyczna”.

Podczas Spotkań Trzech Kultur w 2018 roku otrzymała medal „Za zasługi dla gminy Wojsławice”, przyznany przez Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic. Natomiast za działalność charytatywną, mającą na celu pomoc chorym dzieciom, została wyróżniona przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaką Przyjaciel Dziecka.

- W imieniu władz samorządowych gminy Wojsławice,  pracowników Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, zespołów artystycznych oraz twórców i działaczy kultury, dziękuję za Jej pracę, dziękuję za  wszelką aktywność na rzecz rozwoju kultury i sztuki, dziękuję za promowanie naszego dziedzictwa kulturowego oraz niesienie pomocy potrzebującym - powiedział podczas pogrzebu wójt Gołębiowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama