Pożegnaliśmy człowieka kultury

  • 15.02.2021, 10:20 (aktualizacja 19.02.2021, 07:55)
  • DBEZ
Pożegnaliśmy człowieka kultury
Jolanta Jarosz była wieloletnią dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Wojsławicach, malarką, fotografką. Jej pogrzeb odbył się w ubiegłą środę, 10 lutego.

Od dziecka związana była z Wojsławicami. Jako uczennica szkoły podstawowej angażowała się w działalność artystyczną. Gdy uczyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie, współpracowała z  Teatrem Ziemi Chełmskiej oraz Teatrem Poezji „Wersety”.

1 października 1976 roku Jolanta Jarosz rozpoczęła pracę zawodową w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojsławicach. Przez kilkanaście lat była dyrektorką tej placówki. Przede wszystkim była instruktorem opiekującym się wieloma grupami artystycznymi uzdolnionej młodzieży oraz zespołami  ludowymi. Zanim przeszła na emeryturę, pracowała w Bibliotece Publicznej Gminy Wojsławice.

- To była osoba wszechstronnie uzdolniona. Pięknie śpiewała, występując jako solistka oraz z zespołem Herkulanum. Często recytowała twórczość naszych narodowych poetów oraz swojego męża Andrzeja. Była scenarzystką i reżyserką wielu wydarzeń artystycznych - wspomina wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski. Podczas uroczystości pogrzebowej przedstawił wspomnienia o Jolancie Jarosz, osobie bardzo bliskiej wielu wojsławianom.

Jej pasją była fotografia artystyczna i reporterska. Na wielu imprezach widywano ją z aparatem fotograficznym. Potem wszyscy podziwiali jej ciekawe fotorelacje. Pani Jolanta próbowała także swoich sił w malarstwie. Wstąpiła do Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie, gdzie zdobywała doświadczenie i nowe umiejętności. Namalowała blisko 200 obrazów, które były pokazywane na wielu wernisażach, wystawach autorskich oraz podczas uroczystości  gminnych.

Angażowała się także w sprawy lokalne. Była członkiem Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic. Pełniła funkcję wiceprezesa zarządu. Była inicjatorką i współorganizatorką Spotkań Trzech Kultur. Wielokrotnie zasiadała w jury podczas Przeglądów Pieśni Religijnej oraz brała udział w pracach komisji oceniających wieńce dożynkowe. Angażowała się także w działalność Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie.

- Jola była też źródłem wiedzy o historii naszej miejscowości. Często oprowadzała turystów i przyjezdnych po naszych zabytkach i miejscach ważnych dla historii - dodaje Gołębiowski.

Za szczególne osiągnięcia w działalności kulturalnej i artystycznej w 2011 roku otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez ministra kultury. W maju 2015 roku na międzypowiatowej gali z okazji Dnia Bibliotekarza otrzymała statuetkę „Wawrzyniec 2015” w kategorii "dusza artystyczna”.

Podczas Spotkań Trzech Kultur w 2018 roku otrzymała medal „Za zasługi dla gminy Wojsławice”, przyznany przez Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic. Natomiast za działalność charytatywną, mającą na celu pomoc chorym dzieciom, została wyróżniona przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaką Przyjaciel Dziecka.

- W imieniu władz samorządowych gminy Wojsławice,  pracowników Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, zespołów artystycznych oraz twórców i działaczy kultury, dziękuję za Jej pracę, dziękuję za  wszelką aktywność na rzecz rozwoju kultury i sztuki, dziękuję za promowanie naszego dziedzictwa kulturowego oraz niesienie pomocy potrzebującym - powiedział podczas pogrzebu wójt Gołębiowski.

DBEZ

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe