Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Zasady zostały uregulowane

Status prawny hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego został w końcu uregulowany. Rada Ministrów przyjęła opracowany przez resort infrastruktury projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i części innych ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zasady zostały uregulowane

Jadący hulajnogą elektryczną po chodniku ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym, a także nieutrudniania im poruszania się. Może również jechać jezdnią, ale tylko w takich miejscach, gdzie dopuszczalna prędkości wynosi mniej niż 30 km/h. Podobnie jak w przypadku wszelkich innych pojazdów mechanicznych, na hulajnogę nie można wsiadać po spożyciu alkoholu. Karane będzie ponadto wykorzystywanie jej do przewozu innych osób, zwierząt i przedmiotów, holowanie nimi innych pojazdów, a także pozostawianie ich na chodniku w inny sposób niż równolegle do zewnętrznej krawędzi. Jeśli "zaparkowana" będzie utrudniała ruch, służby porządkowe będą mogły ją usunąć na koszt właściciela. Za łamanie przepisów tacy użytkownicy będą karani mandatami w kwotach podobnych, jakie płacą kierowcy pojazdów silnikowych, ale nie otrzymają punktów karnych.

Projekt nowelizacji ustawy dokładnie precyzuje różnice pomiędzy hulajnogą oraz innymi urządzeniami transportu osobistego. Hulajnogą elektryczną jest pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Urządzenie transportu osobistego to z kolei pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe (np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące). Ustawodawca wyróżnia ponadto urządzenia wspomagające ruch, czyli urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolka). Wszystkie mogą być używane w ruchu drogowym na zbliżonych zasadach, ale podstawową różnicą jest wiek oraz konieczne uprawnienia.

Aby jeździć hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, trzeba mieć co najmniej 10 lat, a także posiadać kartę rowerową lub prawa jazdy AM, A1, B1 lub T. Dokumenty te nie są wymagane dla osób, które ukończyły 18 lat. Dzieci poniżej 10 lat natomiast będą mogły korzystać z takich urządzeń pod opieką rodziców i tylko w strefie zamieszkania. Poruszanie się urządzeniem wspomagającym ruch i napędzanym siłą mięśni nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama