Toyota, audi i BMW wysoko w rankingu złodziei

  • 05.02.2021, 08:47
  • MP
Toyota, audi i BMW wysoko w rankingu złodziei
Kradzież samochodu to bardzo nieprzyjemna i stresująca sytuacja. Jak jednak wynika z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, takich przypadków z roku na rok w Polsce jest coraz mniej. Spadek zanotowano również w 2020 r.

Jeszcze kilkanaście lat temu złodzieje kradli samochody przez włamywanie się do nich. W dzisiejszych czasach z pomocą przychodzi im technologia oraz szereg ciągle rozwijanych metod i sztuczek. Tym samym kradzieże to wciąż jeden z głównych powodów wyrejestrowywania pojazdów przez Polaków. W zeszłym roku z tego powodu wyrejestrowaliśmy blisko 7000 aut osobowych i dostawczych o DMC poniżej 3,5 tony, czyli 1 proc. mniej niż w 2019 r. Ten wynik to z kolei 0,03 proc. wszystkich samochodów w Polsce. Dla porównania, w 1999 r. auta straciło ponad 71 500 rodzimych kierowców, a w 2005 r. ponad 45 000. Najwięcej samochodów zostało ukradzionych w województwie mazowieckim, bo 2699, najmniej w opolskim, czyli 55, zaś w lubelskim 92.

Które samochody najczęściej padały łupem złodziei w zeszłym roku? Najwięcej, bo 787 to toyoty, marka bardzo popularna, praktyczna i niedroga w eksploatacji. Złodzieje preferują też audi, których przepadło 778, oraz BMW - 628. Aż 1042 skradzione w 2020 r. auta były pojazdami trzyletnimi.

Jak nie paść ofiarą złodziei? Przede wszystkim nie bazować jedynie na fabrycznie montowanych w samochodach alarmach. Złodzieje często są tuż za producentami, niekiedy nawet przed, i mają sposoby na łamanie zabezpieczeń, które dopiero weszły na rynek. Najczęściej robią to za pomocą tzw. walizki, czyli urządzenia przechwytującego sygnał z kluczyka, dzięki któremu mogą bez trudu otworzyć drzwi aut, uruchomić silnik i odjechać w siną dal.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe