Zimą tylko na zimówkach

  • 05.02.2021, 07:59
  • oprac. MP
Zimą tylko na zimówkach
Wydaje się to oczywiste, ale okazuje się, że nie jest. Przynajmniej nie dla wszystkich kierowców. Jak bowiem wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, aż 6 milionów Polaków jeździ zimą na letnich oponach. Dlatego też jego przedstawiciele apelują o zmianę przepisów i wprowadzenie obowiązku jazdy na ogumieniu dopasowanym do sezonu.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Kierowcy musieliby zmieniać opony, gdyby średnia temperatura spadła poniżej określonej wartości. Mieliby wtedy do wyboru jazdę na ogumieniu zimowym lub całorocznym, posiadającym homologację oraz niezbędne oznaczenia. Gdyby podczas kontroli okazało się, że kierowca mimo wszystko korzysta z letni opon, groziłby mu nie tylko mandat, ale również zakaz dalszej jazdy. To jednak dopiero propozycja.

Obecnie opony sezonowe produkuje się z myślą o konkretnych warunkach. Letnie nie mają takiej samej rzeźby bieżnika, jak ich zimowe odpowiedniki, a to sprawia, że słabiej "wgryzają się" w śnieg. To z kolei przekłada się na gorszą przyczepność i znacznie dłuższą drogę hamowania. Nawet zawodowi kierowcy mogą mieć poważny problem z utrzymaniem toru jazdy i opanowaniem pojazdu, kiedy zacznie tańczyć na śliskiej nawierzchni.

Jeszcze większy kłopot sprawiają opony letnie podczas jazdy pod górkę lub z górki, ale o tym lepiej nie przekonywać się na własnej skórze. Niczym przyjemnym nie jest ześlizgiwanie się w dół po oblodzonej drodze, nieskuteczność hamulców i niebezpieczna bezwładność staczającego się samochodu.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
miki
miki 05.02.2021, 21:26
to się nazywa lobbing

Pozostałe