Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Słaby rok dla złomu

Zeszły rok był wyjątkowo słaby pod kątem złomowanych samochodów. Na tzw. szroty trafiło ich dokładnie 405 204, czyli kilkanaście procent mniej niż w roku 2019. Najczęściej na złomowiska Polacy oddawali te auta, których po naszych drogach wciąż jeździ najwięcej, czyli z niemieckich koncernów.
Słaby rok dla złomu

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2020 r. w Polsce wyrejestrowano o 13,6 proc. aut mniej niż w 2019 r. i o niemal 20 proc. niż w 2018 r. Na spadek nie wpłynęła wyłącznie pandemia, ale również - niestety - rozwój szarej strefy, obejmującej przede wszystkim nielegalne wysypiska złomu oraz równie nielegalne demontaże aut na części.

W zeszłym roku na szroty trafiały głównie auta z rocznika 1999, bo było ich aż 62 030 (15 proc.). Drugie w kolejności były te z 1998 r. (50 684 szt.), a trzecie z 2000 r. (49 529 szt.). Prawie wszyscy oddający auta do demontażu to osoby prywatne. Tylko 1 proc. pojazdów oddały firmy. 71 proc. wszystkich zezłomowanych samochodów miało silniki benzynowe, ale temu trudno się dziwić, ponieważ takich jeździ po polskich drogach najwięcej.

Które marki lądowały w zeszłym roku najczęściej na "cmentarzyskach wraków"? Główni spod szyldu opla (astry, corsy i vectry), ponieważ aż 64 522. Następne są volkswageny (golfy, passaty i polo) z wynikiem 52 052, a trzecie miejsce złomowego podium przypadło fiatom (seicento i punto), których było 48 061. Dalsze miejsca w dziesiątce najczęściej wyrejestrowywanych aut zajmują po kolei marki: renault, ford, daewoo, audi, peugeot, seat i skoda.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama