Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Dwa chełmskie licea i dwa technika z tarczą

Najlepszym liceum w mieście - jak wskazuje ranking Perspektyw - jest I LO. Szkoła zdobyła srebrną tarczę. Niestety złota tarcza, czyli najwyższe wyróżnienie, wciąż jest poza zasięgiem Czarniecczyków. Na miejscu premiowanym tarczą, tyle że brązową, znalazło się też II LO w Chełmie.
Dwa chełmskie licea i dwa technika z tarczą

W rankingu głównym - ogólnopolskim I LO w Chełmie znalazło się na 360 miejscu. Obroniło tytuł lidera w naszym mieście. To jednak spadek w porównaniu do ubiegłego roku o 19 miejsc. Mimo to, wciąż szkoła "łapie się" na tzw. srebrną tarczę. W rankingu wojewódzkim ogólniak uzyskał 17 pozycję.

- Pragnę za państwa pośrednictwem przekazać gratulacje Teresie Mościckiej- dyrektor szkoły, gronu pedagogicznemu, uczniom, rodzicom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia tego wyniku i utrzymania tytułu Srebrnej Szkoły. Dziękuję za zaangażowanie i trud włożony w proces kształcenia - komentuje sukces szkoły Halina Smyk, dyrektor I LO w Chełmie.

Dalej w podsumowaniu jest II LO w Chełmie. Ma 673 miejsce w Polsce i 35 w województwie. Dreszerczycy podgonili wynik sprzed roku. Wówczas szkoła zajmowała w ogólnopolskim rankingu 714 pozycję. Liceum otrzymało wyróżnienie w postaci brązowej tarczy.

W tegorocznym rankingu czasopisma Perspektywy wzięło udział 2186 liceów ogólnokształcących, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc. ), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.). O tarcze w trzech kolorach walczyły 1743 technika.

185 miejsce w rankingu głównym zajmuje technikum ekonomiczne wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. W ubiegłym roku szkoła miała 197 pozycję w Polsce, a więc nieco poprawiła swój wynik. W województwie Ekonomom przypadła 14 lokata.

- Bardzo się cieszymy z gronem pedagogicznym z tego wyniku i kolejnego roku z srebrną tarczą. Jest to osiągnięcie, na które złożyła się praca nauczycieli, uczniów i rodziców - za co bardzo dziękuję - mówi Edyta Chudoba, dyrektor ZSEiM. - Technikum ekonomiczne to trudna szkoła pod względem nauki. Mamy dużo przedmiotów zawodowych, opartych na matematyce, zajęcia praktyczne prowadzone są w różnych programach komputerowych. Uczniowie mają do zdania, oprócz matury, trudny egzamin zawodowy.

Znakomity wynik ma także Technikum nr 2 wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych. Szkoła zajęła 188 miejsce w rankingu ogólnopolskim i 15 w wojewódzkim. W ubiegłorocznym rankingu szkoła zajęła 380 miejsce, a więc przez rok przeskoczyła prawie 200 miejsc do góry.

- Bardzo się cieszymy z tego wyniku, zwłaszcza, że pracujemy teraz w trudnych czasach. Srebrna tarcza to wynik ciężkiej pracy nas wszystkich - mówi Barbara Baluk, dyrektor ZST w Chełmie. - Początki 15 lat temu były naprawdę ciężkie: maturę zdawało 32 proc., a egzamin zawodowy ok. 18 proc. Przez ten czas udało się nam zrobić bardzo dużo, teraz sięgamy po 100-proc. wyniki. Choć problem goni problem, dla takich chwil warto żyć.

Obydwa technika wymienione w rankingu mogą pochwalić się srebrną tarczą. Do rankingu wojewódzkiego wskoczyło także technikum Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych. Placówka zajmuje 42 lokatę w Lubelskiem.

Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama