Dwa chełmskie licea i dwa technika z tarczą

  • 01.02.2021, 08:54 (aktualizacja 05.02.2021, 07:25)
  • AN
Dwa chełmskie licea i dwa technika z tarczą
Najlepszym liceum w mieście - jak wskazuje ranking Perspektyw - jest I LO. Szkoła zdobyła srebrną tarczę. Niestety złota tarcza, czyli najwyższe wyróżnienie, wciąż jest poza zasięgiem Czarniecczyków. Na miejscu premiowanym tarczą, tyle że brązową, znalazło się też II LO w Chełmie.

W rankingu głównym - ogólnopolskim I LO w Chełmie znalazło się na 360 miejscu. Obroniło tytuł lidera w naszym mieście. To jednak spadek w porównaniu do ubiegłego roku o 19 miejsc. Mimo to, wciąż szkoła "łapie się" na tzw. srebrną tarczę. W rankingu wojewódzkim ogólniak uzyskał 17 pozycję.

- Pragnę za państwa pośrednictwem przekazać gratulacje Teresie Mościckiej- dyrektor szkoły, gronu pedagogicznemu, uczniom, rodzicom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia tego wyniku i utrzymania tytułu Srebrnej Szkoły. Dziękuję za zaangażowanie i trud włożony w proces kształcenia - komentuje sukces szkoły Halina Smyk, dyrektor I LO w Chełmie.

Dalej w podsumowaniu jest II LO w Chełmie. Ma 673 miejsce w Polsce i 35 w województwie. Dreszerczycy podgonili wynik sprzed roku. Wówczas szkoła zajmowała w ogólnopolskim rankingu 714 pozycję. Liceum otrzymało wyróżnienie w postaci brązowej tarczy.

W tegorocznym rankingu czasopisma Perspektywy wzięło udział 2186 liceów ogólnokształcących, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc. ), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.). O tarcze w trzech kolorach walczyły 1743 technika.

185 miejsce w rankingu głównym zajmuje technikum ekonomiczne wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. W ubiegłym roku szkoła miała 197 pozycję w Polsce, a więc nieco poprawiła swój wynik. W województwie Ekonomom przypadła 14 lokata.

- Bardzo się cieszymy z gronem pedagogicznym z tego wyniku i kolejnego roku z srebrną tarczą. Jest to osiągnięcie, na które złożyła się praca nauczycieli, uczniów i rodziców - za co bardzo dziękuję - mówi Edyta Chudoba, dyrektor ZSEiM. - Technikum ekonomiczne to trudna szkoła pod względem nauki. Mamy dużo przedmiotów zawodowych, opartych na matematyce, zajęcia praktyczne prowadzone są w różnych programach komputerowych. Uczniowie mają do zdania, oprócz matury, trudny egzamin zawodowy.

Znakomity wynik ma także Technikum nr 2 wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych. Szkoła zajęła 188 miejsce w rankingu ogólnopolskim i 15 w wojewódzkim. W ubiegłorocznym rankingu szkoła zajęła 380 miejsce, a więc przez rok przeskoczyła prawie 200 miejsc do góry.

- Bardzo się cieszymy z tego wyniku, zwłaszcza, że pracujemy teraz w trudnych czasach. Srebrna tarcza to wynik ciężkiej pracy nas wszystkich - mówi Barbara Baluk, dyrektor ZST w Chełmie. - Początki 15 lat temu były naprawdę ciężkie: maturę zdawało 32 proc., a egzamin zawodowy ok. 18 proc. Przez ten czas udało się nam zrobić bardzo dużo, teraz sięgamy po 100-proc. wyniki. Choć problem goni problem, dla takich chwil warto żyć.

Obydwa technika wymienione w rankingu mogą pochwalić się srebrną tarczą. Do rankingu wojewódzkiego wskoczyło także technikum Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych. Placówka zajmuje 42 lokatę w Lubelskiem.

Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe