Rejestracyjny chaos

  • 25.01.2021, 18:15 (aktualizacja 29.01.2021, 10:29)
  • szer
Rejestracyjny chaos MP
W miniony piątek, 22 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 osób po 70. roku życia. Niestety bardzo szybko okazało się, że nie ma już wolnych terminów. Dodzwonienie się do przychodni, które szczepią, czy na infolinię graniczyło z cudem.

- Od rana próbowałam zarejestrować się na szczepienie – mówi pani Barbara. Kobieta ma 75 lat, problemy z poruszaniem się. Jej mąż przebywa w szpitalu. – Gdyby był w domu, poszedłby do przychodni nas zapisać, a tak sama muszę to ogarnąć. I ręce już opadają. Najpierw telefon ciągle zajęty, Gdy się w końcu dodzwoniłam, powiedzieli, żeby o godz. 10 zadzwonić. Znów linia była zajęta, a jak już się udało, to okazało się, że nie ma wolnych miejsc. Na ogólnopolską infolinię też próbowałam, bez skutku. I kiedy mam się zaszczepić, jak nawet zapisać się nie udało?

- Dzwoniłam dzisiaj do kilku przychodni – mówi pani Agnieszka, która chciała zarejestrować swoją mamę. - Dodzwoniłam się tylko na Trubakowską. Usłyszałam, że wolnych terminów już nie ma. Poradzili mi, by spróbować w szpitalu, bo to szpital węzłowy, więc może więcej szczepionek będą mieli. Udało się, zapisałam mamę, tyle tylko, że nikt nie umiał mi powiedzieć, kiedy zostanie zaszczepiona. Na pierwszy kwartał raczej nie mamy co liczyć.

Dużo szczęścia miała pani Anna.

– Zarejestrowałam się w przychodni na Połanieckiej. Byłam po godz. 9, kolejki nie było. Kiedy zostanę zaszczepiona, nie wiem. Mam czekać.

Pan Jan stracił cierpliwość po trzech godzinach.

– Szybciej umrę, nim doczekam się na szczepionkę – nie kryje oburzenia. – To granda, żeby tak nas traktować. A cały czas słyszę, jak dbać trzeba o seniorów, jacy to jesteśmy ważni, że musimy siedzieć w domu, a teraz się okazuje, że muszę wyjść, by się zapisać, bo inaczej nic z tego nie będzie…

W punkcie szczepień na ulicy Trubakowskiej o godzinie 9.30 już nie było wolnych miejsc. W przychodni na Obłońskiej limit miejsc też już się wyczerpał. Zapewne w innych niepublicznych przychodniach jest podobnie, bo… abonent był czasowo niedostępny, albo… nie ma takiego numeru.

- Przychodnie niepubliczne nie oferują grafiku na zewnątrz i szczepią tylko swoich pacjentów – poinformował nas urzędnik prezydenta. Miejskie ZOZ-y przyjmują zgłoszenia zgodnie z kolejnością narodowego programu szczepień od wszystkich zainteresowanych seniorów. - Ci, którzy w najbliższym czasie nie zdążą się zarejestrować na szczepienie, będą wpisani na listę chętnych i zostaną poinformowani o najbliższych możliwych terminach szczepienia.

Chęć zaszczepienia się w przychodniach miejskiego ZOZ zadeklarowało 800 osób w wieku powyżej 70 lat. Zapisy prowadzone były do godz. 13.

– Nikogo nie rejestrowaliśmy, tylko zapisywaliśmy na listę, bez wyznaczania terminu – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ. – Jeżeli dostawy szczepionek będą takie jak teraz, do końca marca będziemy szczepili 80-latków i osoby starsze.

Tylko Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie, który pomagał 80-latkom w zapisaniu się na szczepienia, zgłosił 808 chętnych. 145 ma być zaszczepionych w miejskim ZOZ, pozostali w szpitalu węzłowym.

- Na razie mamy rozpisane terminy dla 270 osób powyżej 80. roku życia – mówi Marta Garmol, kierownik Działu Świadczeń Medycznych w chełmskim szpitalu, a równocześnie koordynatorka szczepień. – Możemy szczepić tylko 30 seniorów tygodniowo, więc potrwa to końca marca.

Kierownik dodaje, że lista 70-latków chcących przyjąć szczepionkę też jest długa. W ciągu kilku godzin wpisało się na nią ponad 200 osób. W godzinach pracy zapisy przyjmują pracownicy szpitala, potem żołnierze WOT oddelegowani do służby w tej placówce. – Nikogo nie odsyłamy – deklaruje koordynatorka.

Dotychczas szpital zaszczepił blisko 1800 osób z grupy zero, z tego 231 osób otrzymało już drugą dawkę. W kolejce do przyjęcia pierwszej dawki preparatu czeka jeszcze około 600 osób, w tym prawie 200 pracowników szpitala.

W tym tygodniu (25-31 stycznia) ma być zaszczepionych 30 seniorów i 360 medyków.

Harmonogram szczepień jest całkowicie uzależniony od dostaw producentów. Firma Pfizer ograniczyła ostatnią dostawę i do Polski trafiło o ponad połowę mniej szczepionek, niż zapowiadano, co wymusiło spowolnienie tempa szczepień. Szansą jest planowana na najbliższe tygodnie rejestracja szczepionki firmy AstraZeneca - kiedy jej dostawy trafią do Polski, w kalendarzu szczepień zostaną udostępnione kolejne terminy i uruchomiona dalsza rejestracja.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło dodatkową opcję rejestracji poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. System pokieruje nas krok po kroku: najpierw zostaniemy poproszeni o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje nam najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko naszego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla nas dogodny, będziemy mogli wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymamy SMS przypominający o terminie i miejscu wizyty. Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe