Zmienią oblicze zbiornika

  • 23.01.2021, 16:19
  • GD
Zmienią oblicze zbiornika UG Gorzków
Największą inwestycją w tym roku będzie zagospodarowanie terenów wokół zbiornika wodnego w Gorzkowie-Osadzie. Zadanie dofinansowane ze środków unijnych pochłonie około 1,4 mln zł.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego  województwa na lata 2014-2020 w kwocie około 1,04 mln zł i została podzielona na dwie części. Pierwsza obejmuje wykonanie zieleńców i nasadzenia drzew na pow. ok. 3 ha, małej architektury, robót elektrycznych, dróg i parkingów. W drugim etapie przygotowane będą urządzenia hydrotechniczne, w tym molo z półką dla kajakarzy, pomost łączący wyspy i pomost dla wędkarzy.

- Termin zakończenia inwestycji jest zaplanowany na 30 listopada br. – mówi zastępca wójta Piotr Cichosz.

Na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Chorupniku i drogi gminnej w Felicjanie łącznie zaplanowano ponad 404 tys. zł. Gmina sfinansuje również dokumentacje projektową na  budowę chodnika łączącego miejscowości Chorupnik i Góry (30 tys. zł). Budowa 10 przydomowych oczyszczalni ścieków pochłonie 160 tys. zł.  

Radni postanowili udzielić prawie 317 tys. zł pomocy finansowej dla samorządu województwa budowę około 793 metrów chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 842 w Borowie. Ponadto ponad 1,1 mln zł zostanie przekazane powiatowi krasnostawskiemu na wspólne inwestycje na drogach powiatowych. Najwięcej tych środków pochłonie rozbudowa drogi w Chorupniku i przebudowa drogi Felicjan-Bobrowe. Powstaną również dokumentacje na budowę 672 metrów chodnika w Gorzkowie-Wsi oraz dróg: Chorupnik - Piaski Szlacheckie, Chorupnik-Suszeń i w Borsuku.

W planie finansowym są jeszcze zadania związane z przebudową ujęcia stacji wody w Orchowcu (67 tys. zł na opracowanie projektu) oraz adaptacją budynku po byłym ośrodku zdrowia na świetlicę wiejską w Orchowcu (97 tys. zł na wymianę dachu i dokumentację).

Piotr Cichosz wyjaśnia, że 28 przydomowych oczyszczalni oraz przebudowa hydroforni w Orchowcu są realizowane w ramach projektu „Rozwój systemu gospodarki wodno-ściekowej w gminie Gorzków -  etap II”, o łącznej wartości 1,84 mln zł. Dofinansowanie, o które gmina stara się w PROW, może wynieść prawie 951 tys. zł.  

- Inwestycję na ujęciu wody w Orchowcu zgłosiliśmy do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wnioskujemy tam o 659,5 tys. zł, które stanowią nasz wkład własny do projektu. Złożyliśmy również wniosek na przebudowę świetlicy wiejskiej w Orchowcu (1,16 mln zł). Jeśli nie uda się pozyskać dofinansowania, rozpoczniemy tam prace w ramach środków zabezpieczonych w budżecie - informuje wicewójt Gorzkowa.

Do RFIL gmina złożyła również wniosek na termomodernizację budynku urzędu gminy, która opiewa na 1,18 mln zł.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe