Gigant powiatu chełmskiego

  • 22.01.2021, 07:52
  • DBEZ
Gigant powiatu chełmskiego
Ponad 71 mln zł - tyle wyniosą w tym roku dochody gminy Chełm. Dla porównania - budżet powiatu chełmskiego wyniesie niemal 113 milionów. Inne gminy wiejskie o takiej kasie mogą sobie tylko pomarzyć. Dochody Białopola to ok. 15 mln zł, Rudy-Huty - 20 mln zł, a Leśniowic - 18 mln zł.

Radni gminy Chełm jednogłośnie uchwalili budżet na rok 2021. Zakłada on osiągnięcie dochodów w kwocie 71,7 mln zł, a wydatków - 72,9 mln zł. Deficyt budżetowy w wysokości ponad miliona złotych i spłata zaciągniętych kredytów i pożyczek w wys.  1,6 mln zł zostaną sfinansowane z niewykorzystanych i wolnych środków, pochodzących z roku poprzedniego. Tak więc gmina Chełm nawet nie musi w tym roku zaciągać kredytu. Dodatkowo samorząd ten zaplanował, że otrzyma ponad 2,1 mln zł dotacji ze środków budżetu Unii Europejskiej.

Dochody własne gminy Chełm są wyższe niż budżety wielu gmin wiejskich w regionie i wynoszą ponad 25 mln zł. Jak to możliwe? Ta podmiejska gmina ma rozległe i atrakcyjne tereny pod budownictwo. Wiele działek budowlanych sprzedają osoby prywatne, ale też samorząd ma własne grunty. W tym roku z tytułu ich sprzedaży, głównie w Żółtańcach, Rożdżałowie, Stawie, Janowie i Srebrzyszczu, zamierza zyskać ponad 3,2 mln zł.

W dużej, podmiejskiej gminie jest więcej ludzi i firm, a większość płaci podatki. Dochód z tytuły podatków rolnego i leśnego, czynności cywilnoprawnych i opłat lokalnych od osób prawnych i fizycznych wyniesie ponad 8,7 mln zł. Tam gdzie mieszkańców nie brakuje, również lepiej funkcjonują lokalne sklepy. Z tytułu opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych gmina Chełm zgarnie więc aż 120 tys. zł.

Duży budżet wiąże się też ze sporymi wydatkami na utrzymanie szkół, administracji i pomoc społeczną. By zaspokoić oczekiwania mieszkańców - trzeba też sporo inwestować. W projekcie budżetu na 2021 rok zabezpieczono środki na budowę sieci wodociągowych m.in.: w Janowie przy ul. Szymborskiej, w Rudce, Żółtańcach Kolonii na ul. Wrzosowej, w Srebrzyszczu, Podgórzu, Ochoży Kolonii, Parypsach. Będzie też rozbudowane ujęcie wody „Pokrówka”.

W tegorocznym budżecie są też pieniądze na przebudowę dróg powiatowych na odcinku Depułtycze Królewskie - Niedziałowice i Zagroda – Adamów. Pulę ponad 4 mln zł przeznaczono na remonty dróg gminnych m.in. w miejscowościach: Okszów (boczna ul. Słonecznej i Wiklinowa), Rudka, Pokrówka (łącznik ul. Wesołej i Cichej, boczna ul. Modrej, łącznik ul. Zielonej i Wiosennej) Srebrzyszcze, Koza Gotówka, Stołpie, Nowosiółki, Strupin Mały, Janów (ul. Urszulki), Depułtycze Królewskie Kolonia, Wojniaki. Będą też prowadzone remonty dróg kruszywem m.in. w Zawadówce, Tytusinie, Stawie, Żółtańcach Kolonii ( ul. Kryształowa,  Diamentowa) i Zagrodzie. Nowy asfalt poleje się w Srebrzyszczu (ul. Kościelna i Sportowa) i  Janowie (ul. Prusa). Przy wielu ulicach będzie budowana i przebudowywana kanalizacja sanitarna. W  wielu miejscowościach ustawione zostaną nowe lampy.

DBEZ

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kerr
kerr 22.01.2021, 08:59
Cemex gminie Chełm płaci, to jest zawsze korzyść dla gmin z przemysłem :)

Pozostałe