Liceum będzie likwidowane

  • 20.01.2021, 08:04 (aktualizacja 22.01.2021, 12:21)
  • DBEZ
Liceum będzie likwidowane
Sprawdza się najczarniejszy scenariusz. Gmina Dubienka nie podjęła rękawicy i nie będzie przejmowała miejscowego liceum. Starostwo rozważa likwidację tej szkoły. Nie myśli już nawet o jej stopniowym wygaszaniu.

Od kilku miesięcy toczą się rozmowy na temat przyszłości prowadzonego przez starostwo powiatowe Liceum w Dubience. Władze powiatu uważają, że placówka nie ma już racji bytu ze względu na małą liczbę uczniów i słabe wyniki matur. Nad przejęciem szkoły zastanawiały się władze gminy Dubienka. Pomysł jednak spalił na panewce.

- Wraz z radnymi podjęliśmy decyzję, że finansowo nie jesteśmy w stanie podjąć się tego wyzwania - mówi wójt gminy Krystyna Deniusz-Rosiak.

Wobec tak jasnej odpowiedzi gminy, Zarząd Powiatu Chełmskiego podjął zdecydowane działania.

- Przygotowujemy uchwałę dotyczącą likwidacji szkoły. Gdyby radni odnieśli się do tego pozytywnie, to będziemy dążyli do jej zamknięcia z końcem sierpnia - mówi wicestarosta Jerzy Kwiatkowski.

Likwidacja szkoły wymaga przejścia przewidzianej prawem procedury, związanej z koniecznością uzyskania zgody kuratorium, opinii związków zawodowych, pracowników i nauczycieli. Procedury mogą się różnie potoczyć, nie wiadomo też jeszcze, co powiedzą na to radni.

- Każdy ma świadomość, że ta szkoła nie jest dobrodziejstwem dla uczniów, a jedynie dla nauczycieli. Jeżeli zaledwie cztery osoby zdają maturę, to o czym my tu mówimy? Uczniowie bez problemu będą mogli kontynuować naukę w szkołach w Chełmie - dodaje wicestarosta.

Do ustalenia pozostaje w dalszym ciągu kwestia nieruchomości po szkole.

- Jeżeli gmina będzie chciała to wziąć, to my za rozsądną cenę przekażemy - zapewnia wicestarosta, nie wykluczając, że rozsądna cena to może być również złotówka. Wszystko jest kwestią negocjacji między samorządami.

- Jeżeli nieruchomości nikt nie przejmie, to będzie niszczała. Oczywiście mam pomysł, co z nią zrobić. Jeżeli przekazanie nastąpi teraz, to otworzymy poradnię psychologiczno-pedagogiczną - mówi wójt Deniusz-Rosiak.

W Dubience funkcjonuje prowadzona przez powiat poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Zostanie jednak wkrótce przeniesiona do Pławanic w gminie Kamień.

- Wiem, że na terenie województwa lubelskiego jest zapotrzebowanie na 300 tego typu poradni, a umowy ma podpisanych 270. Więc popyt na tego typu usługi jest. Nie będziemy musieli dowozić uczniów do Pławanic, a przy okazji pomożemy gminom Żmudź i Dorohusk - zdradza wójt.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Olo
Olo 08.03.2021, 23:03
Takie rządy powiatu... wszystko idzie do gmin wierzbica, sawin, rejowce i siedliszcze. Nie ma sie czemu dziwić skoro takie władze wybieramy
Mietek
Mietek 20.01.2021, 14:35
Wstydzie się zieloni. Zabierzcie wszystko z Dubienki. Nie będziecie mieli już głosów, nawet jak wystawice gościa za rzeki na wójta. Chańba i wstyd dla władz
SobiePan
SobiePan 23.01.2021, 11:24
Wszystko już ustalone, radnym pozostaje to tylko zaklepać :(
Car Piotr
Car Piotr 21.01.2021, 16:44
No Pańistwo Radnij Powiatowi z okręgu gm. Dubienka, Białopole, Żmudź i Wojsławice walczcie o pozostawienie Liceum w Dubience, macie teraz możliwość wykazania się😉
Wiktor
Wiktor 20.01.2021, 13:44
Najpierw Dom Dziecka teraz szkoła, ciekawe czy Siedliszcze też to czeka?
kod
kod 20.01.2021, 09:22
Tragedia dla tego bylego miastezka

Pozostałe