Przemytniczy gang zostanie osądzony

  • 19.01.2021, 07:55 (aktualizacja 22.01.2021, 12:18)
  • (apm)
Przemytniczy gang zostanie osądzony
Przed Sądem Okręgowym w Lublinie niebawem rozpocznie się proces w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie powiatu chełmskiego od 2018 roku. Jedni zajmowali się przerzucaniem papierosów przez Bug, kolejni je odbierali na drugim brzegu, a następni wywozili w głąb kraju. Pięć osób oskarżonych o przemyt siedzi w tymczasowym areszcie.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Hrubieszowie w latach 2018-2020 pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie prowadzili czynności służbowe i procesowe, mające na celu rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych.

- Polegały one na nielegalnym sprowadzaniu przez granicę państwową na terenie powiatu chełmskiego towarów akcyzowych. Papierosy, po przerzuceniu ich przez Bug z Ukrainy do Polski, były następnie rozprowadzane m.in. na terytorium województwa lubelskiego i łódzkiego – informuje porDariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta NOSG w Chełmie.

Aktem oskarżenia zostało objętych 10 osób, z których 6 działało w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że poszczególni jej członkowie mieli ściśle określone zadania. Kierujący grupą przestępczą był odpowiedzialny za nadzór nad nielegalnym przemytem z Ukrainy bezpośrednio na granicy. Natomiast kolejna z osób, była łącznikiem pomiędzy nim a odbiorcą, który zajmował się z kolei rozprowadzaniem kontrabandy w głąb Polski.

Podczas przeszukania u jednego z podejrzanych ujawniono substancję narkotyczną. Jak się okazało, po jej zbadaniu przez Laboratorium Kryminalistyczne KGSG, była to kokaina. Od podejrzanych zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 127 tys. zł.

W stosunku do 5 obywateli Polski Sąd Rejonowy w Hrubieszowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

- Warto dodać, iż ustalenia poczynione w trakcie śledztwa pozwoliły na wyłączenie części materiałów do odrębnego rozpoznania z uwagi na możliwość popełnienia przez część z podejrzanych przestępstw polegających na wyłudzaniu kredytów – dodaje Sienicki.

(apm)

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe