MOPR pomaga zapisać się na szczepienia

  • 19.01.2021, 06:35 (aktualizacja 22.01.2021, 12:16)
  • AN
MOPR pomaga zapisać się na szczepienia
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ruszyli w miasto. Mają bardzo odpowiedzialne zadanie - pomóc najstarszym mieszkańcom Chełma w zapisach na szczepienia. To wielkie udogodnienie dla seniorów i ich opiekunów, którzy już borykają się z problemami z tym związanymi.

Pani Dagmara chciała zapisać swoją 86-letnią babcię na szczepienie przeciw Covid-19. Zadzwoniła do przychodni, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny babci. Tam dowiedziała się, że staruszki na tę konkretną szczepionkę nie zapisze, bo ZOZ nie zgłosił chęci uczestniczenia w programie szczepień. Nasza rozmówczyni martwi się, że jej wiekowa babcia powinna być zaszczepiona jak najszybciej, a nawet nie wiadomo, jak i gdzie ją zapisać.

Z pomocą w takich przypadkach przychodzi samorząd. W związku z kolejną fazą Narodowego Programu Szczepień, która tym razem dotyczyć będzie seniorów powyżej 80. roku życia, samorząd prowadzi akcję informacyjną. 

- Nasi pracownicy odwiedzają osoby po 80. roku życia w ich domach i informują o akcji szczepień, a także pomagają w zapisach i przyjmują zgłoszenia - wyjaśnia Katarzyna Sokołowska, dyrektor chełmskiego MOPR. - Muszę przyznać, że akcja spotyka się z pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców. Ludzie mówią, że sami nie poradziliby sobie z zapisami na szczepienia.

Niestety, akcja informacyjna może być też okazją dla oszustów, czego obawiają się nasi czytelnicy. Do redakcji zadzwoniło już kilka osób informując nas, że nie wpuściły osoby podającej się za pracownika MOPR, bo obawiały się, że może być to właśnie oszust. Mieszkańcy boją, że ktoś może ich okraść lub zrobić im krzywdę. Zastanawiają się też skąd MOPR ma dane mieszkańców.

- Nasi pracownicy są funkcjonariuszami publicznymi, zawsze możemy taką osobę wylegitymować, a także zadzwonić do MOPR i sprawdzić czy jest to pracownik socjalny - wyjaśnia dyrektor Sokołowska. - Dane o osobach powyżej 80. roku życia mamy z urzędu miasta. Nie potrzebujemy żadnych innych informacji poza tym, czy mieszkaniec chce się szczepić. Nic nie trzeba podpisywać, nie dawać żadnych dokumentów ani danych. Jedynie o co możemy poprosić to numer telefonu do kontaktu, w celu ustalenia już szczegółów dotyczących szczepienia.

Sygnały od zaniepokojonych chełmian otrzymali też policjanci. Mundurowi sprawdzili konkretne przypadki i okazało się, że to nie byli oszuści, ale pracownicy MOPR. Ostrzegają jednak, byśmy zachowali czujność i zawiadamiali, jak coś nas zaniepokoi. Pamiętajmy, że naciągacze nie śpią i wykorzystują wszelkie okazje do zdobycia łatwego łupu. I niestety często za cel biorą sobie osoby starsze.

- Każdy sygnał zostanie przez nas sprawdzony - zapewnia kom. Ewa Czyż, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Pracownicy MOPR posiadają opieczętowany identyfikator MOPR lub ważną legitymację pracownika socjalnego, dlatego zanim wpuścimy taką osobę do mieszkania, powinniśmy ją wylegitymować.

- Ponadto uruchomiony został nr telefonu-infolinia, gdzie seniorzy z miasta Chełm powyżej 80. roku życia lub ich opiekunowie będą mogli telefonicznie uzyskać informacje oraz zgłosić chęć udziału w szczepieniu przeciw COVID-19 - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta. - Numer telefonu, pod który można dzwonić, to 692 589 699. Informacje o obecnie trwającej akcji można uzyskać również w sekretariacie MOPR pod nr tel.  82 565 82 59.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe