Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Strach czy nieodpowiedzialność?

W ramach przygotowania do powrotu do szkół najmłodszych uczniów, w ubiegłym tygodniu odbywały się badania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej na obecność SARS-CoV-2. Z 563 osób, które się na nie zapisały, ponad 10 procent nie zgłosiło się do punktów pobrań. A wśród tych, którzy zostali przetestowani, u ponad 1 procenta potwierdzono obecność koronawirusa.
Strach czy nieodpowiedzialność?

- U kilku osób testy musiały być powtórzone, bowiem wynik był nierozstrzygający – mówi Elżbieta Kuryk, państwowa powiatowa inspektor sanitarna w Chełmie. – Na szczęście okazały się negatywne.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 od razu musiały się poddać obowiązkowej izolacji i skontaktować się telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym. Sanepid rozpoczął natomiast dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić, z kim miały one kontakt i skierować te osoby na kwarantannę.

Niepokojąca jest liczba osób, które – mimo że zapisały się na badania – z nich zrezygnowały. Tylko na terenie działania PSSE w Chełmie to 55 osób. 

- To nieodpowiedzialne – mówi pani Patrycja. Jej syn jest uczniem klasy drugiej szkoły podstawowej. – A jeżeli ten, kto się nie zgłosił, jest chory? Pójdzie do szkoły i będzie zarażał? Moim zdaniem takie testy dla tej grupy zawodowej powinny być obowiązkowe. Dobrze jednak się stało, że w ogóle zostały przeprowadzone, bo to pozwoliło choć częściowo wyeliminować osoby chore. Niepokój jednak pozostał. Bo to, że ktoś zrobił sobie w poniedziałek test i ma wynik negatywny, nie oznacza, że idąc po tygodniu do pracy, nie będzie zarażony. Nie wiadomo też, czy ci, którzy się nie zbadali, są zdrowi?

O tym, kto z przebadanych ma dodatni wyniki, dyrektorzy placówek dowiedzieli się od nich samych lub dowiedzą się w poniedziałek (18 stycznia), gdy ci nie przyjdą do szkoły. Będą musieli w ekspresowym tempie znaleźć zastępstwo.

- My nie mamy obowiązku informowania przełożonych o wynikach badań ich podwładnych – dodaje Elżbieta Kuryk.

Na 508 przebadanych osób, koronawirusa potwierdzono u 6 z nich. – Dodatni wynik miały też dwie osoby z naszego terenu, skierowane na badania przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Łęcznej.

Z informacji udostępnionych przez GIS wynika, że na 87,5 tys. nauczycieli klas I-III i pracowników administracyjnych szkół podstawowych, którzy otrzymali już wyniki testu na obecność SARS-CoV-2, tylko 1688 osób, a więc około 2 proc. jest zarażonych.

Pracownicy oświaty uważają, że od testowania lepsze byłoby szczepienie nauczycieli. Ta grupa zawodowa może na nie liczyć dopiero na początku drugiego kwartału.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama