Strach czy nieodpowiedzialność?

  • 18.01.2021, 13:00 (aktualizacja 22.01.2021, 12:15)
  • szer
Strach czy nieodpowiedzialność?
W ramach przygotowania do powrotu do szkół najmłodszych uczniów, w ubiegłym tygodniu odbywały się badania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej na obecność SARS-CoV-2. Z 563 osób, które się na nie zapisały, ponad 10 procent nie zgłosiło się do punktów pobrań. A wśród tych, którzy zostali przetestowani, u ponad 1 procenta potwierdzono obecność koronawirusa.

- U kilku osób testy musiały być powtórzone, bowiem wynik był nierozstrzygający – mówi Elżbieta Kuryk, państwowa powiatowa inspektor sanitarna w Chełmie. – Na szczęście okazały się negatywne.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 od razu musiały się poddać obowiązkowej izolacji i skontaktować się telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym. Sanepid rozpoczął natomiast dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić, z kim miały one kontakt i skierować te osoby na kwarantannę.

Niepokojąca jest liczba osób, które – mimo że zapisały się na badania – z nich zrezygnowały. Tylko na terenie działania PSSE w Chełmie to 55 osób. 

- To nieodpowiedzialne – mówi pani Patrycja. Jej syn jest uczniem klasy drugiej szkoły podstawowej. – A jeżeli ten, kto się nie zgłosił, jest chory? Pójdzie do szkoły i będzie zarażał? Moim zdaniem takie testy dla tej grupy zawodowej powinny być obowiązkowe. Dobrze jednak się stało, że w ogóle zostały przeprowadzone, bo to pozwoliło choć częściowo wyeliminować osoby chore. Niepokój jednak pozostał. Bo to, że ktoś zrobił sobie w poniedziałek test i ma wynik negatywny, nie oznacza, że idąc po tygodniu do pracy, nie będzie zarażony. Nie wiadomo też, czy ci, którzy się nie zbadali, są zdrowi?

O tym, kto z przebadanych ma dodatni wyniki, dyrektorzy placówek dowiedzieli się od nich samych lub dowiedzą się w poniedziałek (18 stycznia), gdy ci nie przyjdą do szkoły. Będą musieli w ekspresowym tempie znaleźć zastępstwo.

- My nie mamy obowiązku informowania przełożonych o wynikach badań ich podwładnych – dodaje Elżbieta Kuryk.

Na 508 przebadanych osób, koronawirusa potwierdzono u 6 z nich. – Dodatni wynik miały też dwie osoby z naszego terenu, skierowane na badania przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Łęcznej.

Z informacji udostępnionych przez GIS wynika, że na 87,5 tys. nauczycieli klas I-III i pracowników administracyjnych szkół podstawowych, którzy otrzymali już wyniki testu na obecność SARS-CoV-2, tylko 1688 osób, a więc około 2 proc. jest zarażonych.

Pracownicy oświaty uważają, że od testowania lepsze byłoby szczepienie nauczycieli. Ta grupa zawodowa może na nie liczyć dopiero na początku drugiego kwartału.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe