Pensjonariusze chcą się chronić przed wirusem

  • 18.01.2021, 08:46 (aktualizacja 22.01.2021, 12:13)
  • szer
Pensjonariusze chcą się chronić przed wirusem
Duże zainteresowanie szczepieniami przeciw Covid-19 wśród pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Chęć zaszczepienia się wyraziło ponad 90 procent podopiecznych. Dla mieszkańców DPS-ów zorganizowane zostaną tzw. mobilne punkty szczepień.

Na terenie powiatu chełmskiego są trzy domy pomocy społecznej: w Chojnie Nowym, Nowinach i Kaniem. Mieszkańcy dwóch pierwszych zostaną zaszczepieni w tym tygodniu. Akcja rusza już dzisiaj, 18 stycznia. Jedynie podopieczni DPS-u w Kaniem będą musieli poczekać.

- Długo broniliśmy się przed koronawirusem, ale niestety i do nas dotarł – mówi Elżbieta Florczak, dyrektor placówki. - Chorują wszyscy pensjonariusze i większość załogi. Dlatego szczepienia zostały przesunięte w czasie.

Z przeprowadzonego rozeznania wynika, że zaszczepić się chcą niemal wszyscy podopieczni. Opiekę nad nimi sprawuje NZOZ Eskulap z Rejowca Fabrycznego i to lekarze i pielęgniarki z tej przychodni będą szczepić pensjonariuszy tego domu. 

Pracownicy DPS w Chojnie Nowym szczepieni są w szpitalu w Chełmie. W sumie taką chęć wyraziło 26 osób. Natomiast do podopiecznych przyjedzie lekarz i pielęgniarka z NZOZ Euro-Med z Wierzbicy.

- Tylko dwie osoby nie chcą się szczepić – poinformowała Ewa Oszust, dyrektor placówki. - Dwie osoby są w szpitalu, więc też teraz nie zostaną zaszczepione. Pozostali, 42 osoby, są zainteresowani.

W największym w powiecie Domu Pomocy Społecznej w Nowinach przebywa obecnie 187 pensjonariuszy w wieku od 18 do ponad 90 lat. Zaszczepionych zostanie ponad 90 procent mieszkańców.

- Zanim zebraliśmy oświadczenia o chęci zaszczepienia się, chodziliśmy i tłumaczyliśmy, jak bardzo ważne są te szczepienia – mówi Anna Lipiec, dyrektor placówki. W przypadku osób ubezwłasnowolnionych kontaktowaliśmy się z ich opiekunami prawnymi. Było też spotkanie rady mieszkańców naszego DPS.

Zdecydowane nie powiedziały tylko dwie panie, które stwierdziły, że nigdy się nie szczepiły, to i teraz też nie będą. Żeby usprawnić przebieg szczepień, w ankietach, które są wypełniane przed podaniem preparatu, już zostały wpisane informacje dotyczące schorzeń, na jakie cierpią podopieczni placówki, czy chorowali na Covid-19 itp. dane, które mogą pomóc lekarzowi w kwalifikowaniu do szczepień.

Oczywiście szczepią się też pracownicy. Na razie przede wszystkim ci, którzy nie chorowali na Covid-19. W tej placówce szczepienia będzie realizował szpital w Chełmie.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe