Ksiądz prosi o pomoc

  • 15.01.2021, 06:03
  • AN
Ksiądz prosi o pomoc
W niecałe cztery lata wybudował kościół w Kodymie na Podolu, dzięki przyjaciołom i wiernym z Polski oraz zagranicy. Świątynia już funkcjonuje, jedyne czego jej brakuje to instrument, na którym można by było akompaniować wiernym podczas modlitwy.

Proboszcz parafii z Podola prosi o pomoc w pozyskaniu organów elektrycznych lub keyboardu w dobrym stanie. Na zakup instrumentu parafii nie stać. Średnia niedzielna taca to ok. 10 zł.

- Pomóżcie tymi organami w szerzeniu katolickiej wiary i polskiej kultury, tak niszczonej przez czerwonych  komunistów - apeluje duchowny. - Chcę organizować w kościele koncerty muzyki sakralnej, występy chórów katolickich i prawosławnych oraz szerzyć wyższą polską kulturę w regionie, gdzie jej brakuje. Nasi parafianie i ich dzieci są uzdolnieni muzycznie, umieją grać i śpiewać.

Ks. Łukasz Gron jest polskim, rzymsko-katolickim duchownym, który pochodzi z Chełma. Ma 4 i pół lata stażu w kapłaństwie, od ponad trzech lat pracuje jako proboszcz w Kodymie na Podolu. Jest to miejsce wyjątkowe, skąd pochodzi m.in. gen. Stanisław Skalski - as polskiego lotnictwa myśliwskiego II wojny światowej. Duchowny wybudował kościół wraz z dzwonnicą i plebanią, który był konsekrowany uroczyście w październiku ubiegłego roku. Było to możliwe wyłącznie dzięki pomocy osób dobrej woli, którzy finansowo wsparli tę inwestycję. Gdyby nie datki, świątynia nigdy by nie powstała.

- Mam ok. 42 parafian. Tylko na wieczerzy wigilijnej, którą zorganizowaliśmy wspólnie na plebanii, było ok. 35 osób m.in. parafian, gości i pracowników domu kultury w Kodymie - tłumaczy duchowny. -  Szerzę polską i katolicką kulturę oraz tradycję na polskim niegdyś Podolu na Ukrainie, gdzie komuna trwała 74 lata, a kościoła nie było od 1949 roku. 

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć parafię instrumentem lub pomóc w jego pozyskaniu, proszony jest o kontakt z rodzicami księdza Łukasza pod nr tel. 511 243 171 (Leszek Gron).

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe