Powiat chełmski wspomaga krasnostawski

  • 13.01.2021, 18:00 (aktualizacja 15.01.2021, 09:37)
  • DBEZ
Powiat chełmski wspomaga krasnostawski
250 tys. zł przeznaczono w tegorocznym budżecie powiatu chełmskiego na dofinansowanie dróg przebiegających przez powiat krasnostawski. Starosta Piotr Deniszczuk ma w kasie za dużo pieniędzy? Nic podobnego.

W budżecie powiatu chełmskiego zapisano dwie zagadkowe dotacje dla sąsiedniego powiatu. Przewidziano przekazanie 100 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi przebiegającej przez Łopiennik i Żulin w kierunku Rejowca. Natomiast 150 tys. starosta chełmski przekaże staroście krasnostawskiemu na rozbudowę drogi powiatowej w Wierzchowinach. To wsparcie może trochę dziwić, bo powiat chełmski nie ma w tym interesu, by budować drogi poza swoim terenem.

- Zaplanowana dotacja wynika z porozumienia zawartego ze starostą krasnostawskim, który wykonuje scalenia w gminie Wierzbica na terenie powiatu chełmskiego. Musiał w tym celu zaangażować swoich pracowników administracji. Umówiliśmy się, że w zamian przekażemy dotację na drogi w powiecie krasnostawskim - wyjaśnia starosta Piotr Deniszczuk. - Dodatkowo wspomagamy budowę dróg, które są przy granicy naszego powiatu i nasi mieszkańcy również z nich korzystają - dodaje starosta.

Już w 2019 roku było wiadomo, że powiat chełmski potrzebuje pomocy innego powiatu. Miało to związek z prowadzonymi scaleniami gruntów obrębów: Chylin Wielki, Tarnów, Wólka Tarnowska, Wygoda. Postępowanie to zgodził się prowadzić starosta krasnostawski z uwagi na to, że scalenie obejmuje m.in. grunty stanowiące prywatną własność starosty chełmskiego. Nie można było dopuścić, by doszło do konfliktu interesów. Starosta chełmski nie wydawał więc decyzji administracyjnych w swojej sprawie. Zastąpił go w tym starosta krasnostawski. Jednak to powiat chełmski składał wniosek o dofinansowanie. Będzie też prowadził prace poscaleniowe, które mają zakończyć się w 2023 roku. Zaplanowana na ten cel kwota to 6 mln 836 tys. 828 zł.

- Czynimy starania, żeby na zagospodarowanie poscaleniowe było więcej pieniędzy - zapowiada Deniszczuk.

Gdy podpisywano umowy na realizację scaleń, prace drogowe były niżej wyceniane niż obecnie. To, co zaplanowano do wykonania na drogach kilka lat temu, obecnie kosztuje dużo więcej.

-  Zagospodarowanie poscaleniowe w gminie Wierzbica będziemy już  sami wykonywali, jako powiat chełmski, bo przecież drogi nie są prywatne, ale publiczne i nie ma tutaj konfliktu interesów. Starosta krasnostawski nie musi mnie już w tym zastępować - wyjaśnia starosta chełmski. Jak podkreśla, prace scaleniowe w gminie Wierzbica przebiegają bardzo dobrze. Co ciekawe, starosta chełmski dostał nawet za nie dyplom z wyróżnieniem przyznany w XLIV Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na szczeblu krajowym docenione zostały założenia do projektu scalania gruntów obiektu geodezyjnego obejmującego wsie: Tarnów, Wólka Tarnowska, Wygoda i Chylin Wielki. 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
?
? 18.01.2021, 14:49
Teremiec gmina Białopole po scaleniu miały być drogi z płyt a ogłoszone zostały przetargi na drogi tłuczniowe. Kolejny raz obietnice nie zostaną dotrzymane?

Pozostałe