150 podpisów do ronda Mikusa

  • 12.01.2021, 18:21
  • AN
150 podpisów do ronda Mikusa
Wciąż trwa zbiórka podpisów pod wnioskiem o nadanie jednemu z chełmskich rond imienia Bogusława Mikusa, niedawno zmarłego działacza opozycyjnego z czasów Solidarności. Chcesz mieć swój wkład w realizację tej inicjatywy? Zbieraj podpisy.

- Pod projektem uchwały przygotowanej przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej potrzebujemy ponad 300 podpisów. Dotychczas udało się nam zebrać zaledwie połowę - wyjaśnia Joanna Bielecka, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”.

W zwyczajnym czasie 300 podpisów zebrano by bez problemu, jednak w czasie pandemii sprawa jest nieco trudniejsza. Aktywiści zakładali, że będą mogli złożyć w urzędzie miasta kompletny wniosek wraz z podpisami jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, niestety nie udało się. Akcja w połowie grudnia nieco wyhamowała, jednak jej inicjatorzy mają nadzieję, że znów nabierze tempa.

- Zachęcamy chełmian do włączenia się w zbiórkę podpisów, ale też do podpisywania pod wnioskiem. Lista jest dostępna m.in. w biurze poselskim Krzysztofa Grabczuka oraz w siedzibie naszego stowarzyszenia, która mieści się przy ul. Wojsławickiej - dodaje Bielecka.

Na stronie internetowej organizacji www.naszchelm.eu można pobrać listę, zebrać na niej podpisy wg schematu i dostarczyć do Naszego Chełma. Im więcej osób zaangażuje się w akcję, tym szybciej będzie ona miała swój finał.

Zmarły we wrześniu ubiegłego roku Bogusław Mikus, to legenda chełmskiej Solidarności. Dla członków stowarzyszenia, co podkreślają, to także kolega i mentor. Zawsze był też chełmskim patriotą. Zabierał głos w najważniejszych dla Chełma sprawach. Potrafił wznieść się ponad własne przekonania polityczne.

- Wspólnie podejmowaliśmy działania służące budowie społeczeństwa obywatelskiego. Szczególnie zapamiętana powinna być forsowana przez niego w roku 2015 idea zmian w statucie miasta Chełm. Chodziło o wprowadzenia ułatwień dla mieszkańców w zgłaszaniu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej - przypominają członkowie stowarzyszenia Nasz Chełm. - Ówczesna władza projekt odrzuciła. Trzy lata później chełmski samorząd musiał te zmiany wprowadzić na podstawie sejmowej ustawy. W tym przypadku Mikus wyprzedził swój czas. 

Komitet Inicjatywy Obywatelskiej powołany został 3 grudnia. W jego skład weszli ludzie związani ze stowarzyszeniem Nasz Chełm i Bogusławem Mikusem. Są to: Teresa Lackowska, Barbara Szubert, Joanna Bielecka, Mariusz Wieliczko Ryszard Szymański. Chcą, aby Mikus patronował nowo wybudowanemu rondu u zbiegu ulic Wojsławickiej, 3 Maja i Mościckiego.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe