Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Chełm monitoruje skażenia

Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła trzynaście nowych stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. Permanent Monitoring System). Wszystkie znalazły się w pobliżu wschodniej granicy Polski, jedna z nich jest w Chełmie.
Chełm monitoruje skażenia

- Rozbudowa sieci stacji i jej zagęszczenie umożliwi Państwowej Agencji Atomistyki wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju – zwraca uwagę prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz. - Dzięki temu agencja będzie mogła szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych oraz lepiej informować społeczeństwo o konieczności podjęcia ewentualnych działań interwencyjnych.

Nowe stacje, które wzmocnią krajowy system wykrywania skażeń promieniotwórczych przenoszonych drogą atmosferyczną, zostały rozlokowane na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

- Dzięki trzynastu nowym stacjom potencjalne skażenie radiacyjne w Polsce wykryjemy szybciej i dokładniej. Zapewnią one monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W Chełmie stacja jest na działce Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

- Lokalizację ustaliły wspólnie Urząd Miasta Chełm oraz spółka. Kryterium do wskazania właściwego terenu był jego całodobowy dozór, możliwość korzystania z sieci energetycznej oraz dostęp do sieci internetowej - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

Jak ustaliliśmy, spółka podpisała odpłatną umowę na wynajem części nieruchomości, a stacja została uruchomiona na przełomie 2020/2021 roku po wcześniejszym testowym rozruchu.

Obecnie w kraju funkcjonuje 35 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwóczych. Dodatkowo w ramach systemu wykrywania skażeń działa 11 stacji typu ASS-500 należących do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, 9 stacji IMiGW oraz 13 stacji wspomagających należących do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wyniki pomiarów z wszystkich stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych znaleźć można na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki. Można więc na bieżąco śledzić, czy jesteśmy bezpieczni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hrz 13.01.2021 06:45
Zabawne, że w Chełmie nie ma nawet ogólnodostępnej informacji na temat jakości powietrza, bo jedyna stacja pomiarowa na Połanieckiej nie sprawdza powietrza na obecność najgroźniejszego pyłu. No ale za to jak jakaś elektrownia atomowa znowu wybuchnie, to będziemy wiedzieć pierwsi!

Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama