Testują nauczycieli

  • 11.01.2021, 09:33 (aktualizacja 2 dni temu, 09:17)
  • oprac. MP
Testują nauczycieli
Nauczyciele klas I-III, ale również pracownicy obsługi, mogą wykonać bezpłatne testy na obecność koronawirusa. Badania będą prowadzone przez cały tydzień, począwszy od poniedziałku, 11 stycznia, aż do piątku włącznie. W Chełmie i powiecie chełmskim taką chęć wyraziło 560 osób z 42 szkół.

- Zainteresowanych było więcej osób, ale nie wszystkie się kwalifikują – mówi Elżbieta Kuryk, państwowa powiatowa inspektor sanitarna w Chełmie. - Nie będą testowane na przykład osoby, które przechorowały już Covid-19.

W mieście testy zostaną wykonane pracownikom 12 placówek, w sumie 272 osobom. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmie na badania zdecydowało się 39 osób, w SP nr 5 – 32 osoby, a w ósemce – 35. Natomiast z terenu powiatu chce się przebadać 288 pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych z 30 szkół.

W ubiegłym tygodniu imienne listy osób, chcących sprawdzić, czy nie są zakażone koronawirusem, trafiły do sanepidu. - Opracowaliśmy harmonogram przeprowadzania testów – mówi Elżbieta Kuryk. – Badania będą wykonywane w dwóch punktach pobierania wymazów: w Luxmedzie przy ul. Reformackiej 13 oraz w szpitalu w Chełmie przy ul. Szpitalnej 53, w tzw. drive thru.

Zainteresowani mogą się z nim zapoznać na stronie internetowej PSSE w Chełmie: https://www.gov.pl/web/psse-chelm/badania-przesiewowe-w-kierunku-sars-cov-2-dla-nauczycieli. Placówki przypisane zostały nie tylko do konkretnego punktu, ale również wyznaczono im datę i godzinę badań. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR. Umożliwia ona wykrycie materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w wymazie pobranym z nosogardzieli.

Żeby test był wiarygodny, przed pobraniem próbki należy być na czczo, ewentualnie po posiłku, ale zjedzonym co najmniej trzy godziny wcześniej. W innym przypadku należy przed wymazem przepłukać usta przegotowana wodą. Nie należy myć zębów ani używać płynu do płukania jamy ustnej. Nie powinno się też żuć gumy, ssać tabletek i pić syropów przeciwkaszlowych nawet ziołowych. Trzeba zrezygnować również z maści, kropli i aerozolu do nosa, nie robić inhalacji ani nie płukać zatok. Przed samym wymazem nie należy wydmuchiwać nosa. Osoby, które mają ruchome protezy, powinny je wyjąć przed pobraniem próbki.

Na badania należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

- Wynik testu każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia. Będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a my rozpoczniemy dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z zakażonym – dodaje inspektor Kuryk.

W całym kraju – jak podało Ministerstwo Zdrowia – na badania zapisało się około 190 tysięcy chętnych nauczycieli klas I-III oraz pracowników obsługi szkół.

Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w etapie I. Zapisy rozpoczną się już 15 stycznia. O terminach szczepień ministerstwo będzie informować niezwłocznie po ich ustaleniu. Procedura rejestracji jest dostępna na www.gov.pl/web/szczepimysie.

oprac. MP

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe