Szpital szczepi przeciw Covid-19, pielęgniarki stawiają żądania

  • 11.01.2021, 08:34 (aktualizacja Dzisiaj, 09:15)
  • szer
Szpital szczepi przeciw Covid-19, pielęgniarki stawiają żądania
Już ponad 420 osób zaszczepiło się przeciw koronawirusowi w chełmskim szpitalu. W poniedziałek,11 stycznia do placówki dotrze kolejnych 540 dawek, a na liście chętnych jest już ponad 750 osób, m.in. studenci Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie. Szpital zwiększa tempo, tymczasem pielęgniarki i położne wstąpiły w spór zbiorowy z pracodawcą.

- Dotychczas szczepiliśmy naszych pracowników, ale także 20 medyków spoza szpitala – mówi Marta Garmol, kierownik Działu Świadczeń Medycznych w chełmskim szpitalu, a równocześnie koordynatorka szczepień. – W tym tygodniu większość zapisanych na szczepienia to pracownicy podmiotów leczniczych działających na naszym terenie.

We środę,13 stycznia szczepione będą osoby zatrudnione w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. Zapisała się ponad połowa pracowników.

- Szczepiąc się, szybciej pokonamy koronawirusa, a tym samym szybciej powrócimy do normalnego życia – zachęca Elżbieta Kuryk, państwowa powiatowa inspektor sanitarna, która tego dnia również przyjmie pierwszą dawkę szczepionki.

Żeby przyspieszyć proces szczepień, szpital uruchomił dodatkowe punkty. – Z każdym dniem chętnych przybywa – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa. – Dlatego szczepimy już w trzech gabinetach. Dwa pracują rano, a jeden po południu.

- W przyszłym tygodniu rozpoczynamy też szczepienia osób, które otrzymały pierwszą dawkę w ubiegłym roku. To też spora grupa – dodaje koordynatorka.

Być może trzeba będzie uruchomić kolejne gabinety, gdy rozpoczną się szczepienia pierwszej grupy, czyli między innymi seniorów – w pierwszej kolejności 70+, służb mundurowych, nauczycieli. Oni rejestrować się mogą już od piątku, 15 stycznia. Ich szczepienia rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia, ale już wtedy uruchomione zostaną również inne punkty w przychodniach i ośrodkach zdrowia.

- Zainteresowanie jest naprawdę duże, szczególnie osoby starsze dzwonią i pytają o szczegóły - mówi Garmol.

Jak poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień, wszystkie pozostałe osoby, które chciałyby zgłosić gotowość do zaszczepienia, będą mogły to zrobić za pośrednictwem kanału internetowego. Kiedy przyjdzie czas szczepienia ich grupy wiekowej bądź zawodowej, będzie z nimi kontakt i będą mieli w pewnym sensie pierwszeństwo w wybraniu terminów szczepień – wyjaśnił i dodał, że szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną podane w ciągu kilku najbliższych dni.

Szczepienia trwają, ale na ich efekty będziemy musieli jeszcze poczekać. Koronawirus wciąż jest groźny. W ubiegłym tygodniu na Covid-19 zachorowały w Chełmie 73 osoby, a w powiecie – 97. Walkę z chorobą przegrało 18 mieszkańców naszego powiatu. Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest blisko 80 pacjentów z naszego terenu.

Tymczasem Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych ogłosił spór zbiorowy i przygotowuje się również do strajku generalnego. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa działająca przy szpitalu w Chełmie przedstawiła pracodawcy swoje żądania w piątek po południu. Najważniejsze z nich to między innymi: ustalenie minimalnych bezpiecznych norm zatrudnienia w poszczególnych oddziałach i na każdej zmianie; pełna i nielimitowana dostępności do środków ochrony indywidualnej posiadających właściwe atesty i dopuszczonych do użytku na terenie Polski, adekwatnych do poziomu zagrożenia zakażeniem wirusem Covid-19; ustalenie maksymalnych limitów czasowych nieprzerwanej pracy, a także zwiększenie okresów przerw w pracy zaliczanych do czasu pracy na stanowiskach narażonych na możliwość zakażenia Civid-19; wykonanie nowej oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku, pilnego doposażenia pielęgniarskich stanowisk pracy w sprzęt ułatwiający pracę, m.in. podnośniki hydrauliczne do przenoszenia pacjentów, wyposażenie sal w instalację tlenową. Dopiero ostatnie punkty dotyczą podwyżki wynagrodzeń i dodatków.

Na realizację tych żądań wyznaczyły pracodawcy dziesięciodniowy termin. Mija on 18 stycznia.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe