Po e-receptach e-skierowania

  • 08.01.2021, 18:09
  • szer
Po e-receptach e-skierowania
Od 8 stycznia wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. To kolejny, po Internetowym Koncie Pacjenta i e-receptach, element systemu e-zdrowie. Wielu mieszkańców naszego regionu z e-skierowaniami już się spotkało. W samych Chełmie jest kilkanaście przychodni, które stosują już takie rozwiązania.

E-skierowania mają uprościć proces kierowania i rejestrowania pacjentów na wizyty czy badania. Korzyści wynikających z wystawiania e-skierowań jest więcej. Pozwalają one ograniczyć pojawiające się na jego papierowym poprzedniku błędy i eliminują problem nieczytelnych zapisów.

Przewagą e-skierowania jest również możliwość przekazania go pacjentowi w sposób zdalny, bez konieczności stawiania się po jego odbiór w przychodni – co w warunkach panującej pandemii nie jest bez znaczenia. Wygenerowany przez lekarza kod wysłany zostanie SMS-em lub drogą mailową, o ile wcześniej chory podał dane kontaktowe na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl. Lekarz może ten kod przekazać również bezpośrednio pacjentowi tak, ja to się dzieje w przypadku e-recept.

Inne zalety e-skierowania to między innymi: zmniejszenie ilość papierowej dokumentacji, brak obowiązku dostarczenia oryginału skierowania w terminie 14 dni, możliwość kontrolowania przez lekarza przebiegu leczenia pacjenta, który udostępnił mu swoje dane – o ile system gabinetowy mu na to pozwala. Zlikwidowane zostaną sztucznie generowane kolejki na badania i wizyty do specjalistów, bowiem e-skierowanie eliminuje możliwość zapisania się do kilku placówek. I jeszcze jedna korzyść: takiego skierowania nie da się zgubić.

Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018, a zakończył się 30 września 2019. Wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów, a z każdym miesiącem dołączały kolejne. Od piątku 8 stycznia będą obowiązkowe i zastąpią skierowania w formie papierowej.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe