Złoty rok chełmskiego Olimpu

Jedenaście medali wywalczyli w 2020 roku reprezentanci MKS-u Olimp Chełm startujący w zawodach trójboju siłowego. Jak podkreśla najstarszy z zawodników Ryszard Śliwiński, pełniący jednocześnie funkcję trenera, to znaczący dorobek, ale nie jest on rekordem. Wszystko pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Odkryciem roku niewątpliwie okazał się Mateusz Kubiak, który w swoim debiucie na pomoście, w wieku 16 lat sięgnął po mistrzostwo Europy federacji XPC.

Na swój pierwszy start w 2020 roku zawodnicy Olimpu musieli czekać do ostatniego weekendu sierpnia. W tym terminie w Siedlcach rozegrano Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym federacji XPC. Reprezentanci chełmskiego klubu wywalczyli w zmaganiach cztery medale (w konkurencji martwego ciągu). Wszystkie były koloru złotego. Rywalizację w Siedlcach miło będzie wspominał 16-letni Mateusz Kubiak, dla którego był debiut w tego typu zawodach. Młody atleta, startujący w kategorii wagowej 82,5 kg, w swojej najlepszej próbie uzyskał znakomity wynik 180 kg, który dał mu pierwsze miejsce w swojej kategorii oraz drugą lokatę w klasyfikacji open zawodników 16-17-letnich. Drugi złoty krążek dla Olimpu wywalczyła Karolina Dubij, rywalizująca w kat. 67,5 kg. W swojej najlepszej próbie podniosła ciężar o wadze 105 kg. W klasyfikacji open zawodniczek 18-19-letnich, podobnie jak Kubiak, zajęła drugie miejsce. Świetny wynik w Siedlcach uzyskała również starsza siostra Karoliny, Martyna Dubij, startująca w kat. 52 kg w grupie młodzieżowców (do 23 lat). W trzeciej próbie podniosła 117 kg, zapewniając sobie złoty medal i ustanawiając rekord Europy tej federacji! Dzięki temu przysługiwało jej jeszcze dodatkowe czwarte podejście, w którym Martyna poprawiła wynik na 122,5 kg. W klasyfikacji open starsza z sióstr reprezentujących chełmski klub uplasowała się na trzeciej pozycji. Ostatni złoty medal dla Olimpu wywalczył masters (kat. wiekowa 70+) Ryszard Śliwiński. Najstarszy w chełmskiej ekipie zawodnik, pełniący jednocześnie funkcję trenera, podniósł 157,5 kg, dzięki czemu stanął na najwyższym stopniu podium.

Z pięcioma złotymi krążkami chełmianie wrócili z rozegranych w Zalesiu Mistrzostw Polski federacji GPC oraz WUAP. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium – zarówno w wyciskaniu sztangi leżąc, jak i w martwym ciągu, stanęła M. Dubij. Startując w tej pierwszej konkurencji podniosła stosunkowo niewielki ciężar – 37,5 kg. Wynik ten wystarczył jednak do zajęcia pierwszego miejsca w kategorii wagowej do 52 kg. W martwym ciągu chełmska zawodniczka uzyskała 112,5 kg i również zwyciężyła w swojej kategorii wagowej. Ponadto w tej konkurencji zajęła także trzecie miejsce w klasyfikacji open (do 23 lat). Niedługo potem w ślady Martyny poszła młodsza siostra Karolina, startująca w konkurencji martwego ciągu, w kat. wagowej 67,5 kg. W swojej najlepszej próbie zawodniczka Olimpu podniosła 110 kg, plasując się na pierwszym miejscu (to nowy rekord życiowy tej zawodniczki). Znakomity wynik, również w martwym ciągu (w kat. 75 kg), uzyskał najmłodszy w chełmskiej ekipie M. Kubiak, który poradził sobie z ciężarem o wadze 182,5 kg, zdobywając tym samym złoty medal oraz poprawiając swój rekord życiowy. Ostatni krążek dla Olimpu zgarnął R. Śliwiński. Uzyskując wynik 155 kg zajął pierwsze miejsce w wadze 75 kg oraz trzecie miejsce w klasyfikacji open.

Ostatnie dwa medale reprezentanci Olimpu zdobyli w rozegranym w Siedlcach Pucharze Świata federacji XPC. Na najwyższym stopniu podium (w martwym ciągu) stanął M. Kubiak. Startując w wadze do 82,5 kg podniósł 175 kg. Ten znakomity wynik dał mu również wysokie trzecie miejsce w klasyfikacji open juniorów do lat 23. W Siedlcach triumf odniósł również R. Śliwiński. Do złotego medalu w konkurencji martwego ciągu, w wadze 75 kg, wystarczył mu wynik 152,5 kg.

- W 2020 roku wywalczyliśmy łącznie jedenaście medali, wszystkie koloru złotego. Padło również kilka znaczących rekordów. Jestem pewien, że gdyby nie pandemia koronawirusa, przez którą odwołano m.in. mistrzostwa świata trzech federacji (WPA, WUAP i GPC), nasz wynik byłby jeszcze lepszy, być może nawet najlepszy w historii klubu – mówi 70-letni Ryszard Śliwiński, opiekun sztangistów Olimpu. - Mocno szykowaliśmy się zwłaszcza na występ w światowym czempionacie federacji WUAP na Węgrzech (Miskolc), który miał odbyć się w dniach 11-17 października. Niestety zawody odwołano. Z kolei w zawodach federacji WPA Karolina i Martyna broniłyby mistrzowskich tytułów, wywalczonych w 2019 roku w Łucku – dodaje Śliwiński.

Odkryciem roku niewątpliwie okazał się 16-letni Kubiak, który już w swoim debiucie na pomoście sięgnął po mistrzostwo Europy federacji XPC, zaś w kolejnych zawodach rangi ogólnopolskiej zdominował wręcz swoją kategorię wagową i wiekową.

- W ostatnim czasie dołączyli do nas trzej kolejni 16-latkowie. Muszę przyznać, że zapowiadają się nieźle. Już dźwigają po 160 kg. Szykujemy ich na najbliższe zawody. Prawdopodobnie będą to mistrzostwa Polski federacji GPC i WUAP, które planowane są w maju – dodaje Śliwiński.