Wojtek, zejdź na ziemię!

  • 08.01.2021, 18:12
  • GD
Wojtek, zejdź na ziemię!
Takimi słowami gospodyni z Majdanu Surhowskiego zachęca bociana do jedzenia. Ptak wytrwale siedzi w gnieździe lub na pobliskiej łące i nie daje się odłowić. Czasami tylko sfrunie na podwórko, aby przekąsić skórki i wątróbkę.

O niecodziennej sytuacji poinformował nas jeden z Czytelników.

- Bocian został na zimę, siedzi skulony na słupie. Pani, która bociana dokarmia, już ponoć nie ma na to siły - opowiedział nam mężczyzna.

Ptak zimuje na gnieździe w obrębie posesji należącej do Wandy Skubisz. Opowiedziała nam, że kilka tygodni temu znajdowały się tam dwa bociany.

- Jeden był kulawy, dlatego ten drugi być może nie chciał zostawiać go samego. Około połowy grudnia młodszy najwyraźniej osłabł z powodu panujących wówczas mrozów. Gdy chodził po podwórku, udało się zamknąć go w kurniku. Zadzwoniliśmy do urzędu gminy, aby znaleziono mu miejsce w jakimś ośrodku - opowiada pani Wanda.  

Drugi z bocianów nie chce ruszyć się z Majdanu Surhowskiego. Na odlot do ciepłych krajów jest już dla niego za późno. Łaskawa zima sprawia, że jeszcze znajduje jakieś pożywienie na łące.

- Cały czas nocuje w tym gnieździe i nigdzie nie chce się ruszyć. Może jak zrobi się zimniej, to zmieni zdanie. Dokarmiam go skórkami i wątróbką, ale nie wiem, jak długo będę mogła mu tak pomagać.  Dla mnie samej ta sytuacja zaczęła już być kłopotliwa - przyznaje gospodyni.

Wójt Monika Grzesiuk zapewnia, że urząd gminy współpracuje z mieszkańcami, aby bociana odłowić i przekazać do schroniska.

- Jednego już przekazaliśmy do schroniska w Urszulinie. Ten drugi też tam trafi, jak tylko uda się go złapać. To nie jest jednak dobry czas na odłowienie, bo bociany jeszcze dają sobie radę same i mają pokarm od ludzi - mówi wójt Kraśniczyna.

GD

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe