Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Nietypowa pasja nastolatka

Kacper Chmielewski fotografuje, interesuje się motoryzacją i... historią ratownictwa medycznego w naszym regionie. Na Facebooku prowadzi stronę opowiadającą historię pogotowia w Chełmie. To dość nietypowa pasja jak na 15-latka.
Nietypowa pasja nastolatka
Fotografia wykonana około 1964r, pogotowie w Chełmie, autor nieznany

- Od dziecka interesowałem się ratownictwem oraz motoryzacją. Moja mama wiele lat przepracowała w pogotowiu, jeżdżąc słynną chełmską nevadą, a potem w 1997 zaczęła pracę w szpitalu. To ona zaraziła mnie pasją do pogotowia, a ponieważ od zawsze lubiłem motoryzację, postanowiłem połączyć moje zainteresowania - tłumaczy Kacper. - Mama pomaga mi w tym i inspiruje.

Nastolatek ustala i zbiera ciekawostki o karetkach, które dawniej jeździły po Chełmie, Włodawie i Krasnymstawie. Chce zdobyć jak najwięcej informacji o pogotowiu, zdjęć archiwalnych i danych, aby w przyszłości napisać książkę lub stworzyć wirtualne muzeum pogotowia. Ze strony dowiadujemy się, że pogotowie zostało utworzone w Chełmie ok. 1949 roku. Pierwszą udokumentowaną siedzibą były budynki za dawnym szpitalem gruźliczym przy ul. Hrubieszowskiej.

- Niestety, bardzo mało jest publicznych informacji na temat pogotowia. Dlatego właśnie powstała strona na Facebooku. Moim celem jest zachęcenie ludzi do dzielenia się posiadanymi materiałami i pokazanie taboru ratownictwa w naszym regionie - wyjaśnia Kacper. - Do realizacji tego pomysłu zachęciły mnie archiwalia, które podsyłali mi internauci na inną stronę, którą też prowadzę - Chełmskie na Czarnych.

Okazuje się, że nasz rozmówca w wolnych chwilach prowadzi kilka stron na Facebooku oraz fotografuje, na razie amatorsko. Zbiera również zdjęcia samochodów z czarnymi rejestracjami, modele samochodów w małych skalach i stare fotografie, głównie motoryzacyjne czy związane z ratownictwem. W wolnych chwilach jeździ też na "łowy klasyków", podczas których szuka zabytkowych samochodów np. po stodołach.

A gdy pojawia się w Stacji Ratownictwa Medycznego, to najbardziej interesują go te karetki, które służbę mają już za sobą i mimo że mają zdjęte okleiny, to właśnie takie fotografuje najchętniej.

Kacper jest obecnie uczniem IV LO w Chełmie, uczy się w klasie o profilu informatycznym. Chcesz pomóc rozwijać jego pasję? Masz ciekawe informacje na temat historii chełmskiego pogotowia? Może jakieś zdjęcia lub dokumenty? Napisz na stronie facebookowej Historia Ratownictwa w Chełmie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama