Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Nietypowa pasja nastolatka

Kacper Chmielewski fotografuje, interesuje się motoryzacją i... historią ratownictwa medycznego w naszym regionie. Na Facebooku prowadzi stronę opowiadającą historię pogotowia w Chełmie. To dość nietypowa pasja jak na 15-latka.
Nietypowa pasja nastolatka
Fotografia wykonana około 1964r, pogotowie w Chełmie, autor nieznany

- Od dziecka interesowałem się ratownictwem oraz motoryzacją. Moja mama wiele lat przepracowała w pogotowiu, jeżdżąc słynną chełmską nevadą, a potem w 1997 zaczęła pracę w szpitalu. To ona zaraziła mnie pasją do pogotowia, a ponieważ od zawsze lubiłem motoryzację, postanowiłem połączyć moje zainteresowania - tłumaczy Kacper. - Mama pomaga mi w tym i inspiruje.

Nastolatek ustala i zbiera ciekawostki o karetkach, które dawniej jeździły po Chełmie, Włodawie i Krasnymstawie. Chce zdobyć jak najwięcej informacji o pogotowiu, zdjęć archiwalnych i danych, aby w przyszłości napisać książkę lub stworzyć wirtualne muzeum pogotowia. Ze strony dowiadujemy się, że pogotowie zostało utworzone w Chełmie ok. 1949 roku. Pierwszą udokumentowaną siedzibą były budynki za dawnym szpitalem gruźliczym przy ul. Hrubieszowskiej.

- Niestety, bardzo mało jest publicznych informacji na temat pogotowia. Dlatego właśnie powstała strona na Facebooku. Moim celem jest zachęcenie ludzi do dzielenia się posiadanymi materiałami i pokazanie taboru ratownictwa w naszym regionie - wyjaśnia Kacper. - Do realizacji tego pomysłu zachęciły mnie archiwalia, które podsyłali mi internauci na inną stronę, którą też prowadzę - Chełmskie na Czarnych.

Okazuje się, że nasz rozmówca w wolnych chwilach prowadzi kilka stron na Facebooku oraz fotografuje, na razie amatorsko. Zbiera również zdjęcia samochodów z czarnymi rejestracjami, modele samochodów w małych skalach i stare fotografie, głównie motoryzacyjne czy związane z ratownictwem. W wolnych chwilach jeździ też na "łowy klasyków", podczas których szuka zabytkowych samochodów np. po stodołach.

A gdy pojawia się w Stacji Ratownictwa Medycznego, to najbardziej interesują go te karetki, które służbę mają już za sobą i mimo że mają zdjęte okleiny, to właśnie takie fotografuje najchętniej.

Kacper jest obecnie uczniem IV LO w Chełmie, uczy się w klasie o profilu informatycznym. Chcesz pomóc rozwijać jego pasję? Masz ciekawe informacje na temat historii chełmskiego pogotowia? Może jakieś zdjęcia lub dokumenty? Napisz na stronie facebookowej Historia Ratownictwa w Chełmie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama