Usterki sprawdzą podczas kontroli

  • 31.12.2020, 07:55
  • MP
Usterki sprawdzą podczas kontroli Fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego
Już za kilka miesięcy Główny Inspektorat Transportu Drogowego będzie mógł dokładniej weryfikować stan pojazdów zatrzymanych do kontroli. Wszystko za sprawą kilkunastu mobilnych jednostek diagnostycznych, na które w ostatnich dniach GITD podpisało umowę.

Pierwsze urządzenia mają trafić na wyposażenie inspektorów GITD w drugiej połowie 2021 r., zaś realizacja całego zamówienia potrwa do 2022 r. Ponadto, pracownicy Inspektoratu zostaną wyszkoleni z ich obsługi. Całe przedsięwzięcie pochłonie ok. 30 mln zł. W sumie GITD zostanie „uzbrojonych” w 16 nowych jednostek diagnostycznych, którymi będzie kontrolować pojazdy w całej Polsce. Można się więc spodziewać, że w każdym województwie znajdzie się jedno z nich.

Urządzenia znacznie przyspieszą czas prowadzenia kontroli, ponieważ stan techniczny zatrzymanego pojazdu będzie można dokładnie ocenić w ok. 20 minut. Jednostka mobilna pozwoli ocenić kondycję układu kierowniczego i hamulcowego, zawieszenia oraz elektroniki, ale również zdiagnozować układy bezpieczeństwa i to, czy dany pojazd nie powoduje szkód dla środowiska. Przebieg całego badania będzie na miejscu monitorowany i dokumentowany, więc nie ma mowy u jakichkolwiek uchybieniach lub przymykaniu oka na "niegroźne" usterki. Wedle wstępnych wyliczeń, dzięki mobilnym jednostkom diagnostycznym GITD będzie mogło przeprowadzać nawet dwa razy więcej kontroli.

Te urządzenie to kolejny etap realizacji projektu "Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego", w ramach którego GITD wyposażyło się już m.in. w nowoczesne testery diagnostyczne, wagi samochodowe, sonometry (mierniki hałasu) i dymomierze.

MP

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe