Fałszywa kwarantanna – nowa metoda oszustów

  • 30.12.2020, 09:07 (aktualizacja 30.12.2020, 10:46)
  • (apm)
Fałszywa kwarantanna – nowa metoda oszustów
Do redakcji zadzwonił w ubiegłym tygodniu zaniepokojony Czytelnik. Ktoś z jego rodziny z Warszawy otrzymał sms-a o kwarantannie, który okazał się próbą wyłudzenia dostępu do konta bankowego. – Musicie przestrzec ludzi, że naciągacze są coraz bardziej perfidni i wykorzystują nawet pandemię do swych nieuczciwych celów.

Okazuje się, że rzeczywiści oszuści znaleźli nowy sposób na wzbogacenie się. Wysyłają sms-y z informacją o „wytypowaniu do kwarantanny domowej”. Zamieszczony w wiadomości link prowadzi do aplikacji, która umożliwia przestępcom kradzież pieniędzy z konta bankowego.

"Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzic nastepna wizyte policji https://kwarantanna-domowa.com/" - czytamy w fałszywej wiadomości SMS wysyłanej przez cyberprzestępców (zachowana została pisownia oryginalna - przyp. red.). Oszuści zachęcają do instalacji aplikacji mobilneumożliwiającej kradzież pieniędzy - ostrzega portal Niebezpiecznik. Link ponoć prowadzi do strony łudząco przypominającej prawdziwy sklep Google Play.

W rzeczywistości pod fałszywą aplikacją "Kwarantanna domowa" ukryty jest program, który po zainstalowaniu na danym urządzeniu umożliwia cyberprzedstępcom kradzież pieniędzy z rachunków bankowych.

Jak jednak uspokajają w komunikacie przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialni za cyfryzację w Polsce, fałszywa domena podszywająca się pod #KwarantannaDomowa została już zablokowana. Lepiej jednak uważać.

Na stronie rządowej jest ostrzeżenie w sprawie podobnych sms-ów. "Inspekcja Sanitarna: Prosze o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJE"

- Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości tekstowych o takiej treści. Podejrzane SMS-y prosimy potraktować jako spam i oszustwo! – czytamy na www.gov.pl. -W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe