Oskarżeni o napady uniewinnieni

  • 23.12.2020, 08:09 (aktualizacja 24.12.2020, 06:49)
  • (apm)
Oskarżeni o napady uniewinnieni
Trzej obywatele Ukrainy, oskarżeni o brutalne napady w okolicach Chełma, zostali oczyszczeni z zarzutów. Wyrok pierwszej instancji potwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

Przypominamy, że w marcu Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że brak wystarczających dowodów na to, by podejrzanych skazać, a rozpoznanie głosów zostało przeprowadzone niezgodnie z przepisami. Sąd nie miał wątpliwości, że wszystkie trzy brutalne rozboje miały miejsce oraz że ucierpiało w nich sześć osób. Nie było jednak pewności co do sprawców. W trakcie napadów mężczyźni zawsze byli zamaskowani. Nie zostawili też po sobie żadnych śladów biologicznych. Dlatego poszkodowani rozpoznawali swych oprawców po głosie. To, w ocenie sądu, niewystarczający dowód na ich skazanie. Wątpliwości wzbudził też sposób zebrania dowodów.

2 marca oskarżeni zostali uniewinnieni. Wyszli na wolność, ale chełmska prokuratura złożyła apelację. Nad sprawą pochylił się Sąd Apelacyjny w Lublinie. O analizę dowodów zgromadzonych w sprawie zwrócił się do eksperta. Tym razem także największe wątpliwości wzbudziło okazanie głosów. Zdaniem specjalisty wartość zebranych dowodów była bardzo niska.

Przypominamy, że sprawa dotyczy trzech brutalnych napadów. W nocy z 3 na 4 maja 2018 r. sprawcy wdarli się do domu w Ochoży-Kolonii. Rzucili się z pięściami na gospodarza. Przyłożyli mu widły do brzucha, zmuszając, by oddał im pieniądze, jakie ma w domu. Obezwładnili jego żonę. Dostali tylko około 2 tys. zł. Taki łup jednak ich nie zadowolił. Zaciągnęli więc gospodarza do łazienki i podtapiali go w wannie.

6 dni później około godziny 1 w nocy do domu rodziny w Okszowie wtargnęło przez garaż kilku mężczyzn w kominiarkach. Napastnicy oślepili gospodarza latarką. Dostał cios w skroń i stracił przytomność. Kiedy się ocknął, leżał  skrępowany na podłodze z workiem na głowie. Sprawcy przykuli go do kaloryfera i bili gumowym młotkiem w stopy. Jego partnerkę związali i zakneblowali. Zażądali pieniędzy. Mężczyznę torturowali, przypalając jego uda rozgrzanym żelazkiem. Oddał 20 tys. złotych i dużo biżuterii, monet kolekcjonerskich i militariów.

W nocy 21 czerwca 2018 zaatakowali po raz trzeci. Około godz. 2 napadli na dom na os. Słoneczne. Powalili na ziemię właściciela posesji i skrępowali. Następnie zaciągnęli do łazienki, gdzie go bili i przypalali mu lokówką nogi, pośladki i boki. Skrępowali też jego 10-letniego syna. Szarpali i grozili, że obetną dziecku palce, jeżeli się nie dowiedzą, gdzie są pieniądze. Zdradził miejsce przechowywania gotówki. Zabrali 60 tys. zł i uciekli.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Słoneczne
Słoneczne 06.04.2021, 14:18
No to czekamy na powtórkę z rozrywki, tylko ze tym razem ktoś może zginać.

Pozostałe