Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Blisko 12 milionów na inwestycje w szpitalu

Chełmski szpital otrzymał pieniądze na realizację aż siedmiu projektów dotyczących modernizacji szpitalnych oddziałów i laboratorium mikrobiologicznego. Powstanie też Chełmski Kompleks Opieki Okołoporodowej oraz izolatorium.
Blisko 12 milionów na inwestycje w szpitalu

Kamila Ćwik, dyrektor szpitala nie kryje satysfakcji.

- W wykazie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych znalazło się aż 7 z 10 inwestycji, które chcieliśmy zrealizować – mówi. - Były bardzo potrzebne, a pandemia jeszcze bardziej to uwidoczniła.

Na co przeznaczone zostały pieniądze z RFIL?

Modernizacja oddziałów

Najwięcej pieniędzy, bo 4 miliony złotych szpital otrzymał na modernizację oddziałów: obserwacyjno-zakaźnego, pulmonologicznego i medycyny paliatywnej oraz poradni przeciwgruźliczej.

- To ważna inwestycja, również pod kątem dostosowania do możliwości pełnienia funkcji izolacyjnych na potrzeby pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19 - wyjaśnia dyrektor szpitala.

Przewidziana jest wymiana sprzętu, remont sal, gabinetów zabiegowych oraz wymiana wyeksploatowanych wind pawilonów szpitalnych B i C, zakup agregatu prądotwórczego - rezerwowego źródła zasilania dla szpitala.

Szacunkowa wartość zadania to 5 milionów 520 tysięcy złotych.

Chełmski Kompleks Opieki Okołoporodowej

Drugą ważną inwestycją jest stworzenie Chełmskiego Kompleksu Opieki Okołoporodowej. – Kobiety chcą rodzić w komfortowych warunkach – dodaje dyrektor. Przyznaje równocześnie, że pandemia wymusiła reorganizację pracy na bloku porodowym i oddziale położniczym. Stąd potrzeba modernizacji i wyposażenia dotychczasowych pomieszczeń przeznaczonych na opiekę nad ciężarną. Chodzi np. o salę cięć cesarskich, salę porodów rodzinnych, sal pobytowych z nowoczesnym wyposażeniem, traktu porodowego i pomieszczeń do łagodzenia bólu porodowego. Inwestycja zakłada również remont poradni ginekologiczno-położniczej oraz utworzenie pracowni urodynamicznej.

- Przyjęte rozwiązania uwzględniają zwiększenie bezpieczeństwa epidemiologicznego związanego z COVID-19 – mówi dyrektor Ćwik.

Na utworzenie ChKOO szpital otrzymał 3 miliony złotych. Całkowity koszt inwestycji to 3 miliony 600 tysięcy złotych.

Utworzenie izolatorium

Kolejna inwestycja, którą szpital będzie realizował, również ma związek z pandemią. Chodzi o utworzenie izolatoriów w budynku administracyjno-hotelowym szpitala. Powstanie 10 segmentów znajdujących się na 3 i 4 piętrze budynku. Izolatoria zostaną stworzone na potrzeby osób, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu oraz osób chorych na COVID-19 o łagodnym przebiegu. Opiekę nad pacjentami sprawować będzie personel oddziału zakaźnego. W izolatoriach pobierane będą wymazy na obecność koronawirusa. Remont i wyposażenie pomieszczeń mają kosztować 405 tysięcy złotych i w 100 procentach sfinansowane zostaną z RFIL.

Pracownia genetyczna

Zmodernizowane zostanie również laboratorium mikrobiologiczne, które funkcjonuje w ramach Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. – Chcemy stworzyć pracownię genetyczną przeznaczoną do badań RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 – zdradza dyrektor. Niezbędny będzie zakup sprzętu medycznego i wyposażenia, a także integracja analizatora genetycznego i urządzeń laboratoryjnych ze szpitalnym systemem informatycznym. Konieczny jest też zakup testów genetycznych. Całkowity koszt przedsięwzięcia to blisko 837 tysięcy złotych i tyle szpital otrzymał na jego realizację.

Zakup mammografu

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych sfinansuje (856 tys. zł) zakup mammografu na potrzeby Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. – Nasz 10-letni, analogowy mammograf jest już mocno wyeksploatowany – przyznaje dyrektor Ćwiek. - Czasami wręcz uniemożliwia uzyskanie wyników badań jakościowo odpowiadających aktualnym standardom diagnostycznym. Ponosimy znaczne koszty napraw części ulegających awariom.

Wyniki testów akredytacyjnych mammografu wskazują, że w przyszłym roku nie zostanie on dopuszczony do użytku.

Modernizacja systemu ciepłowniczego

- Musimy dostosować system ciepłowniczy do zmieniających się wymagań technologicznych i technicznych – mówi Kamila Ćwik.

Inwestycja pozwoli na eliminację technologii parowej i umożliwi uzyskanie oszczędności eksploatacyjnych, co znacznie poprawi sytuację finansową szpitala. Ograniczone zostaną nie tylko starty ciepła, ale również emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.

Koszt inwestycji to 1 milion 450 tysięcy złotych, z czego milion to dofinansowanie z RFIL.

Modernizacja głównego budynku szpitala

Projekt obejmie modernizację, adaptację i remonty pomieszczeń, by dostosować je do aktualnych wymagań diagnozowania, leczenia i opieki nad pacjentami oraz sanitarnych i akredytacyjnych. Ponadto przewiduje remont dachu pawilonu 1A. W konsekwencji, poprzez eliminację istniejących utrudnień technicznych i organizacyjnych, poprawią się warunki hospitalizacji i pracy personelu.

Prace kosztować będą 1 milion 750 tysięcy złotych. Szpital otrzymał na ten cel 1,5 miliona złotych.

- Wszystkie inwestycje będziemy chcieli zakończyć do 2022 roku – mówi dyrektor i już przeprasza za niedogodności związane z prowadzonymi pracami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Jeszcze nie skończyli na osiedlu a już rozkopany dojazd, totalna porażkaData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:46Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczynają pracę - będą utrudnienia!Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Czas najwyższy skończyć ten bałagan całe osiedle rozkopane prawie przez rok znaki polikwidowane na ulicach anarchia, przez kwartał na przystanku "egipskie ciemności" Czym się tu chwalić? Nikomu nie życzę takiego rozgardiaszuData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:44Źródło komentarza: Chełm. Nowe asfaltowe "dywaniki" na os. ZachódAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Brawo! Bardzo dobry wybór!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:15Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Specjalistka od wszystkiego. A na czym ona się nie zna? Do rana można by wyliczać na czym się nie zna. Typowy nominat jedynej słusznej. Gdyby w sejmiku nie było pisiorów, to i ona bujała by we Włodawie. Gdyby była specjalistą to pracowała by w jednej firmie. A tak ze stołka na stołek skacze matołek.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 17:59Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: bławatTreść komentarza: posiadłość na MajorceData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:36Źródło komentarza: Żony polityków ujawnią swój majątek? Zdecydują o tym... politycy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama