Koronawirus ustępuje, ptasia grypa atakuje

  • 10.12.2020, 11:14 (aktualizacja 14.12.2020, 11:29)
  • TWA
Koronawirus ustępuje, ptasia grypa atakuje
Powiatowy lekarz weterynarii Anna Wanat-Hetman przestrzega gospodarzy przed ptasią grypą. Choroba pojawiła się już w kilku hodowlach w Polsce.

COVID-19 jest w odwrocie, przynajmniej według słów premiera Morawieckiego. Służby sanitarne notują coraz mniej zachorowań. Pojawiło się inne zagrożenie, tym razem dla ptaków hodowlanych. Wanat-Hetman wystosowała specjalny apel do mieszkańców powiatu włodawskiego, głównie do właścicieli ferm drobiu, ale również do wszystkich gospodarzy, którzy mają choćby nawet kilka sztuk kur, kaczek, czy innych ptaków hodowanych w gospodarstwie. Zaleca im, aby przestrzegali wszelkich zasad hodowli wynikających z rozporządzenia ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Ptactwo hodowlane musi być odizolowane od ptaków wolno żyjących. Podobnie pasza do karmienia i woda. Przed wejściem oraz wyjściem z budynków inwentarskich muszą pojawić się maty dezynfekcyjne. Wskazane jest także używanie odzieży ochronnej, dezynfekcja sprzętu. Należy przestrzegać zakazu wpuszczania do obór osób, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniach na ptaki łowne.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pan
pan 11.12.2020, 14:17
co za bzdury słuchać że ustępuje jak w powiecie włodawskim coraz przybywa zakażeń np. 9.12 21 osób , 11.12 - 26 osób itd a nikt nie informuje gdzie, jakie ogniska, okazuje sie że w UM też jest Burmistrz na kwarantannie, ale cisza po co informować

Pozostałe