Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Małymi krokami do wielkiej integracji

„Cygan to brzmi dumnie…” Znane i nieznane sylwetki Romów, których twórczość lub działalność przyczyniła się do promocji kultury romskiej w społeczeństwie – Joanna Grochola. Przez wiele lat Romowie przemierzali kontynenty azjatycki i europejski, przejmowali od ich mieszkańców różne elementy języka, kultury, tradycji, obyczajów, mentalności, tworząc w rezultacie wyjątkowy model kulturowy, elementy obcych kultur, sami wnosili duży wkład w ich wzbogacanie. Jest wiele ikon światowej kultury, które posiadają romskie korzenie.
Małymi krokami do wielkiej integracji

Elvis Presley

Jedna z ważniejszych ikon popkultury XX wieku, znany powszechnie jako Elvis, często nazywany „Królem Rock and Rolla” lub po prostu „Królem”. Wykonywał muzykę z pogranicza takich gatunków jak między innymi: rock, pop, country, rock and roll.

Charlie Chaplin

Brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych; producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej. Jeden z najwybitniejszych i najlepiej rozpoznawalnych aktorów i reżyserów w historii światowego kina.

Pola Negri

Pola Negri, a właściwie Barbara Apolonia Chałupiec. Polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego, o nietuzinkowej urodzie i urzekającym stylu gry aktorskiej. Uczęszczała na lekcje tańca oraz warsztaty aktorskie. Początkowo miała zostać baletnicą, jednak naukę w szkole baletowej przerwała gruźlica. Po odzyskaniu zdrowia Pola Negri kontynuowała naukę aktorstwa, ukończyła szkołę teatralną w Warszawie. Międzynarodowa kariera to Hollywood i Berlin

Michael Caine

Jest jednym z najwybitniejszych angielskich aktorów naszych czasów. Wystąpił w ponad 100 filmach a w wielu z nich stworzył niezapomniane kreacje, które przyniosły mu wiele nagród, w tym Oscara i Złoty Glob.

Długą listę znakomitości tworzą nie tylko gwiazdy show–bussinesu, ale także wybitni sportowcy, politycy, naukowcy, poeci, pisarze.

Romska podróż nadała unikatowy charakter i charakterystyczne brzmienie muzyce romskiej. Odnajdujemy w niej elementy kultury i muzyki wszystkich narodów, które Romowie napotykali na swej drodze.

Muzyka jest ważnym elementem życia codziennego romskiej rodziny. Nie dla wszystkich Romów jest źródłem utrzymania, większość muzykuje dla własnej przyjemności i we własnym gronie. Dlatego uważa się, że prawdziwa muzyka romska to „muzyka grana przez Romów dla Romów i śpiewana po romsku”.

Obecnie w Polsce muzyka romska jest szeroko upowszechniana. Ogromna ilość zespołów romskich uczestniczy w festiwalach muzyki, przeglądach talentów.

Niewiele osób wie, że Romowie mają swój hymn – „Gelem, Gelem” (często znany pod innymi tytułami: „Dzelem, Dzelem”, „Opre Roma” czy „Romale Shavale”). Słowa hymnu zostały napisane przez jugosłowiańskiego kompozytora Jarko Javanovica do tradycyjnej melodii. Utwór został uznany przez delegatów I Światowego Kongresu Romów w roku 1971  za hymn romski

Do znanych osobowości muzycznych w Polsce należą:

Bronisława Wajs "Papusza"

Bronisława Wajs, Papusza - poetka cygańska pisząca w języku romskim. Pochodziła z grupy etnicznej Polska Roma (polscy Romowie nizinni). Urodziła się 17 sierpnia 1908 lub 10 maja 1910 w Lublinie, zmarła 8 lutego 1987 w Inowrocławiu. Przyszła poetka była jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać. Nigdy nie chodziła do szkoły. Oskarżana przez Romów o zdradę plemiennych tajemnic, wykluczona została ze społeczności.

Don Vasyl

Don Vasyl, właściwie Vasyl Szmidt, do roku 1989 Kazimierz Doliński (ur. 10 kwietnia 1950 w Łodzi. Romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Na scenie występuje od 12. roku życia. Od 1984 śpiewa z własnymi zespołami. W 1987 założył zespół artystyczny Don Wasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się nieprzerwanie od 1997 r.

Edyta Górniak

Edyta Anna Górniak polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka, reżyserka, aktorka musicalowa i osobowość telewizyjna. W 1990 roku otrzymała wyróżnienie w koncercie Debiuty na 27. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu. Występowała jako aktorka musicalowa w musicalu Metro w Teatrze Studio Buffo oraz na Broadwayu. W 1994, reprezentowała Polskę na 39. Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenką „ To nie ja „ zajęła drugie miejsce. Uznawana za jedną z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych postaci w historii polskiej sceny muzycznej. Znana przede wszystkim z niesłychanej wrażliwości artystycznej, charyzmy i szerokiej skali głosu, wyliczonej na cztery oktawy.

Viki Gabor

Viki Gabor, właśc. Wiktoria Gabor (ur. 10 lipca 2007 w Hamburgu) – polska piosenkarka pochodzenia romskiego. W 2019 r była finalistką drugiej edycji The Voice Kids. Zwyciężczyni 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Jest pochodzenia romskiego, wzrasta w środowisku, gdzie tradycje muzyczne i kulturowe są przekazywane z pokolenia na pokolenie, muzyka jest obecna w jej życiu od zawsze, cała jej rodzina jest muzykująca. Pomimo młodego wieku, Viki Gabor współpracowała w swojej karierze z czołowymi postaciami polskiego rynku muzycznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama