Jazda bez prawka już bez mandatu

  • 04.12.2020, 09:36
  • GD
Jazda bez prawka już bez mandatu
Od 5 grudnia br. polscy kierowcy nie będą zobowiązani do posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej, co zazwyczaj kończyło się mandatem. W najbliższą sobotę wejdzie w życie nowelizacja przepisów w tym zakresie. Liberalizacja prawa nie zwolni jednak nikogo od konieczności nabywania niezbędnych uprawnień.

Przepis ten będzie dotyczył tylko właścicieli polskich praw jazdy. Dane kierowcy w trakcie kontroli będą sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców. Warto dodać, że od dwóch lat służby sprawdzają ważność dowodów rejestracyjnych pojazdów i polis OC kierowców przez system CEPiK.

Chcesz sprawdzić, czy prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem zostało zatrzymane? A może chcesz zobaczyć dane uprawnień kierowcy lub motorniczego? Do takich i innych podstawowych informacji możesz uzyskać dostęp od razu przez Internet. Policjanci zachęcają wszystkich kierowców do sprawdzenia swoich danych w systemie informatycznym na stronie rządowej gov.pl.

Jak to zrobić? Wystarczy w zakładce „Sprawdź uprawnienia kierowcy” podać imię i nazwisko danej osoby oraz wpisać serię i numer blankietu z prawa jazdy lub serię i numer druku z pozwolenia na kierowanie tramwajem. W przypadku prawidłowo podanych danych wyświetli się raport, który można pobrać do druku.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe