Robią pomiary jakości powietrza

  • 04.12.2020, 09:24
  • GD
Robią pomiary jakości powietrza
Na terenie miasta rozpoczęto pilotażowe badania jakości powietrza. Pomiary przeprowadziła firma ze Świdnika w asyście funkcjonariuszy straży miejskiej.

Badania połączono z prezentacją sprzętu oraz jego obsługą. Urządzenie pomiarowe zainstalowane pod dronem pobiera próbki pyłów oraz gazów: pyły PM10, pyły PM2.5, lotne związki organiczne VOC PID, formaldehyd, chlorowodór HCL i cyjanowodór HCN.

- Zastosowanie czujników pomiarowych oraz zaawansowanych algorytmów obliczeniowych zapewnia uzyskanie dokładności wyników porównywalnej z osiąganą przez automatyczne stacje referencyjne w ramach systemu stosowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - mówi Jacek Policha, komendant Straży Miejskiej w Krasnymstawie.

Powyższy zestaw czujników umożliwia wykrycie gazów wydzielających się podczas spalania materiałów zabronionych, tj. płyt meblowych, elementów klejonych lub malowanych, plastików, materiałów budowlanych, tapicerskich, gumy oraz innych tworzyw sztucznych. 

Urządzenia przed oddaniem do eksploatacji przechodzą procedurę kalibracji i wzorcowania. Analiza próbek odbywa się na bieżąco on-line. Dane przekazywane są do operatora drona oraz do chmury pomiarowej, a specjalista odczytuje i analizuje je z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

W ciągu 10-30 sekund od prawidłowego pomiaru operator jest w stanie stwierdzić m.in. przekroczenie stężenia gazów wydobywających się z komina podczas spalania materiałów zabronionych.

Pierwsze pomiary jakości powietrza zostały wykonane 19 listopada. Ponieważ jednak warunki atmosferyczne nie do końca były sprzyjające, miały być kontynuowane w ubiegłym tygodniu. Straży miejskiej zależało, aby zostały wykonane przede wszystkim w godzinach popołudniowych na terenie krasnostawskich osiedli mieszkaniowych.

Pełny raport z przeprowadzonych pomiarów ma być znany na przełomie listopada i grudnia.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stefan
Stefan 07.12.2020, 10:45
Coś takiego powinno być robione na terenie całego powiatu, nie tylko miasta. Ludzie palą śmieci, plastiki, opakowania po nawozach pomimo że mogą włożyć do worka na śmieci i oddać.
Stefan
Stefan 07.12.2020, 08:42
Coś takiego powinno być robione na terenie całego powiatu, nie tylko miasta. Ludzie palą śmieci, plastiki, opakowania po nawozach pomimo że mogą włożyć do worka na śmieci i oddać.

Pozostałe