Czerwone worki wywołały zamęt

  • 03.12.2020, 08:13 (aktualizacja 04.12.2020, 09:14)
  • (apm)
Czerwone worki wywołały zamęt
Ktoś wrzucił do śmietnika na os. Śródmieście odpady w czerwonych workach, oznaczone jako medyczne. Oznacza to, że mogą pochodzić od osób zakażonych koronawirusem i nie powinny tu trafić.

Jak informują urzędnicy, wydział gospodarowania odpadami komunalnymi wspólnie z wydziałem zarządzania kryzysowego wyjaśnia, w jakich okolicznościach doszło do naruszenia procedur. Sytuacja została wykryta przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie w trakcie odbioru śmieci. Wymagała wdrożenia procedur związanych z odbiorem odpadów medycznych. Wezwano specjalistyczną firmę, wybrano wszystkie odpady, nie tylko oznaczone, a pojemniki zdezynfekowano.

- To odbija się na terminowym odbiorze odpadów, ale także obciąża samorząd dodatkowymi kosztami. Co ważniejsze, odpady wytwarzane w izolatorium domowym wyrzucone przed upływem 72 godzin od ich wytworzenia mogą stanowić realne zagrożenie epidemiologiczne dla innych osób – informuje Dominik Gil z gabinetu prezydenta Chełma.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że odpady wyprodukowane w domowych izolatoriach przez osoby chore na COVID-19 powinny zostać przekazane specjalistycznej firmie. Listy adresów izolatoriów domowych Sanepid przekazuje do WZK, który kontaktuje się z chorym i informuje o terminie i sposobie odbioru odpadów. Śmieci takie należy przechowywać do czasu odbioru, np. na balkonie. Zaleca się odczekanie 72 godzin, zanim przekaże się worek z odpadami. W sytuacji, gdyby firma odbierająca odpady medyczne nie zgłosiła się po nie w ciągu 9 dni, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, nieczystości wytworzone przez osoby przebywające w izolatoriach domowych po tym czasie przestają stanowić zagrożenie i należy traktować je jako odpady komunalne. Wówczas dopiero można je wyrzucić jako zmieszane, ale wyłącznie w czarnym worku.

- Specjalistyczna firma, odbierając od mieszkańca (chorego - przebywającego w izolatorium) odpady, pakuje je w czerwone worki, które otrzymuje od miasta. Mieszkańcy nie muszą się zaopatrywać w czerwone worki we własnym zakresie, wręcz przeciwnie, nie powinni kupować i używać worków w tym kolorze. W obecnej sytuacji epidemiologicznej kolor worka ma ogromne znaczenie - czerwone są zarezerwowane tylko na odpady medyczne – dodaje Gil.

Wydział gospodarowania odpadami komunalnymi UM Chełm przekazał na temat odpadów medycznych wszelkie informacje spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym na terenie miasta.

- O zasadach postępowania z tego rodzaju odpadami informowaliśmy też mieszkańców poprzez profil Miasto Chełm na Facebooku, a także miejską stronę internetową. Miasto liczy też, że w zapobieganiu tego rodzaju sytuacjom pomoże w przyszłości aplikacja „Chełm - Bezpieczna segregacja odpadów", która będzie pilotażowo wdrażana przez Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska, a która została opracowana w trakcie Hakhatonu dla Miast. W zgłoszeniu chełmskiego samorządu ujęto między innymi potrzebę usprawnienia przepływu informacji między służbami sanitarnymi a samorządem odpowiedzialnym za gospodarkę śmieciową, a także monitorowania sytuacji związanej z wytwarzaniem odpadów w izolatoriach domowych – dodaje Gil.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
okidoki
okidoki 03.12.2020, 11:02
Szukanie covida tam gdzie go nie ma ...To proste -ktoś kto pracuje w szpitalu kradnie worki przeznaczone na covidowe odpady i używa ich w domu bo widocznie te zarobki są za małe i nie starcza na worki ze sklepu ))) A potem szok.... hahah wielu jest chorych na Covida w Chełmie a śmieci wyrzucają jako normalne..i to nie jest szokiem?typowe zachowanie na biedny zaścianku Polski .

Pozostałe