Przez COVID-19 rośnie opłata śmieciowa

  • 02.12.2020, 09:51 (aktualizacja 04.12.2020, 09:12)
  • TWA
Przez COVID-19 rośnie opłata śmieciowa
Około 40 tys. zł wydał Międzygminny Związek Celowy przez ostatnie trzy miesiące na utylizację odpadów powstałych w izolatoriach domowych. To bardzo dużo i dlatego ubiega się o dofinansowanie na ich zagospodarowanie. Jeśli dotacji nie otrzyma, podniesie - kolejny raz w tym roku - wysokość opłaty śmieciowej.

- Skutki działania koronawirusa są nadspodziewanie szerokie. Dotknął nawet tak banalnej, jakby się wydawało, sfery jaką jest gospodarka odpadami komunalnymi – tłumaczy przewodniczący zarządu MZC Józef Steć.

Problem polega na tym, że odpady komunalne powstające w gospodarstwie, w którym przebywają osoby zakażone Covid-19, kwalifikowane są do odpadów zakaźnych. Zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych, powinno się je zagospodarować tak, jak odpady medyczne.

- I tu zaczyna się problem. Otóż, odpadów medycznych w żadnym razie nie wolno mieszać z odpadami komunalnymi, a ich odbiór, transport i unieszkodliwianie musi się odbywać według odrębnej i dość kosztownej procedury. Działania te prowadzi specjalistyczny podmiot z zachowaniem reżimu sanitarnego, a unieszkodliwianie, z wyłączeniem recyklingu, odbywa się poprzez wysokotemperaturowe spalanie w specjalistycznych instalacjach – wyjaśnia szef MZC.

Włodawski zakład tylko przez ostatnie trzy miesiące wydał na utylizację tego rodzaju odpadów prawie 40 tys. zł. Stanowi to dość istotny uszczerbek w jego dochodach.

- Nie ma jednak ani podstaw prawnych, ani też społecznego uzasadnienia, aby dodatkowymi kosztami obciążać jedynie chorych mieszkańców naszych gmin członkowskich, którzy wytwarzają owe problematyczne odpady. Zatem w konsekwencji poniesiemy te koszty wszyscy, podobnie jak to się ma z innymi skutkami zarazy – dodaje Steć.

Pojawiła się szansa na odzyskanie pieniędzy poniesionych na utylizację odpadów z izolatoriów domowych. Władze związku złożyły wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotację. Jeśli jednak jej nie otrzymają będą musiały podnieść opłatę śmieciową. Stawka już teraz nie jest mała. Wynosi 18 zł za osobę w rodzinie. Po uwzględnieniu kosztów związanych z odpadami covidowymi może przekroczyć nawet 20 zł.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe