Szybka kolej zrobi nam krzywdę!

  • 02.12.2020, 09:17 (aktualizacja 04.12.2020, 09:11)
  • GD
Szybka kolej zrobi nam krzywdę!
Nie wszystkim podoba się planowana budowa nowej linii kolejowej relacji Trawniki- Zamość. Pojawia się coraz więcej głosów, że warianty przebiegu trasy, przedstawione w strategicznym studium lokalizacyjnym przez Centralny Port Komunikacyjny, godzą w interesy mieszkańców miasta i kilku gmin.

Protest w imieniu mieszkańców powiatu złożył m.in. radny Marek Piwko. Jego zdaniem, pięć zaproponowanych wariantów przechodzi przez tereny o wysokiej kulturze rolnej. Przecięcie ich przez linię kolejową utrudni uprawę roli, z której żyje znaczna część mieszkańców Stężycy, oraz obniży znacznie ich wartość. Ponadto trasy prowadzą przez obszary zurbanizowane w mieście Krasnystaw.

- To doprowadzi do wielu tragedii ludzkich spowodowanych wywłaszczeniami. Zmusi również mieszkańców do szukania nowych siedlisk, co w czasie pandemii będzie bardzo utrudnione. Osoby, które będą mieszkać w otoczeniu linii kolejowych, po których jeżdżą pociągi z prędkością powyżej 250 km/h, będą narażone na znaczny hałas i pogorszenie jakości życia – wylicza Marek Piwko.

Radny powiatowy nie neguje w żaden sposób postępu technicznego i konieczności budowy linii. Uważa, że Centralny Port Komunikacyjny powinien się jednak wsłuchać w głosy mieszkańców danego terenu i projektować linię w sposób dla nich optymalny.

W jego ocenie, trasa powinna omijać tereny zabudowane i o wysokiej kulturze rolnej, chciałby również, aby maksymalnie wykorzystana została również obecna infrastruktura kolejowa, nawet kosztem zmniejszenia prędkości pociągu. Byłoby najlepiej, gdyby na terenie gminy Krasnystaw przebiegała w dolinie Wieprza.

W podobnym tonie wypowiada się jeden z mieszkańców Stężycy. Uważa, że każdy zaproponowany wariant trasy jest niekorzystny dla gospodarstw, przez co uprawa gruntów stanie się uciążliwa. Podobnie będzie z układem komunikacyjnym.

- Niektóre gospodarstwa funkcjonują w jednym miejscu od 95 lat. Kilka z nich prężnie prowadzi produkcję mleczną. Dom można postawić w innym miejscu, ale działalności rolniczej nie da się tak łatwo przenieść. Linię kolejową można dobrze zaprojektować, ale trzeba chcieć. Mamy swoje propozycje. Zamiast tego szykuje się nam zły los i masa krzywdy. Rozwój jest potrzebny, ale trzeba robić go z głową. Dotychczasowe działania i brak konsultacji z mieszkańcami temu wszystkiemu przeczą. Wszystko robi się na odwrót - ocenia Zygmunt Karczewski ze Stężycy.

Interpelację do wójta gminy Krasnystaw w podobnej sprawie wystosowała radna Agnieszka Błaziak. Mieszkańcy wsi Zakręcie i Stężyca-Kolonia oraz ul. Kościuszki w Krasnymstawie nie wyrażają zgody na przebieg linii kolejowej w wariancie nr 9 w terenie zabudowanym, w pobliżu budynków mieszkalnych, a w niektórych miejscach przez nowe domy.

- Linia kolejowa na tym odcinku grozi likwidacją dużych gospodarstw. We wsiach Zakręcie i Stężyca-Kolonia duże obszary ziemi uprawnej znajdują się bezpośrednio za budynkami. Ponadto w 2023 roku na terenie Zakręcia planowane jest rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S17. Inwestycja ta znacząco wpłynie na strukturę gospodarstw, ponieważ grunty orne zostaną od nich oddzielone - twierdzi radna Błaziak.

Prosi wójt Edytę Gajowiak-Powroźnik o poparcie postulatów mieszkańców w taki sposób, aby planowane inwestycje (S17 i linia kolejowa) nie utrudniały prowadzenia działalności rolniczej. Uważa, że większość rolników może być pozbawiona jedynego źródła dochodu. 

W ubiegły czwartek w sprawie linii kolejowej odbyła się telekonferencja z udziałem lokalnych samorządowców i przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego. Omówiony został m.in. korytarz linii kolejowej. Padły również zapewnienia, że zaproponowane warianty trasy nie są ostateczne.

- W przyszłym roku mają być prowadzone konsultacje z samorządami i mieszkańcami. Wystąpimy z wnioskiem o przedstawienie nam harmonogramu, aby wszystkie zainteresowane osoby mogły wypowiedzieć się i złożyć swoje uwagi w sprawie przebiegu linii kolejowej z Trawnik do Zamościa - relacjonuje starosta Andrzej Leńczuk.

W telekonferencji brał udział Marek Piwko. Twierdzi, że nie uzyskał jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego zabrakło konsultacji na wcześniejszym etapie. Uzyskał jedynie informację, że z powiatu krasnostawskiego wpłynęło do CPK tylko kilkanaście uwag w sprawie przebiegu nowej linii kolejowej. - Świadczy to o tym, że nasz region został konsultacyjnie zaniedbany - mówi Piwko.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zenek
zenek 10.12.2020, 13:11
krowy mlika ni dadzo,kury jajek ni znioso,wielka krzywda bedzie.
Ja
Ja 08.02.2021, 07:29
kury??? Człowieku dom mi chcą zburzyć!!!
I co ja mam zrobić?
stefanka
stefanka 03.12.2020, 14:14
250 km/h xD no na bank

Pozostałe