Miasto wspiera przedsiębiorców

  • 01.12.2020, 08:20 (aktualizacja 04.12.2020, 08:54)
  • szer
Miasto wspiera przedsiębiorców
Zwolnienia z podatku od nieruchomości – na taką pomoc od miasta mogą liczyć przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej oraz fitness. Restauratorzy dodatkowo mogą ubiegać się o 5 tysięcy złotych bonifikaty na pokrycie kosztów związanych z usługami komunalnymi.

- Epidemia to wyzwanie zdrowotne, ale także gospodarcze. W tej trudnej chwili Chełm wspiera przedsiębiorców działających na terenie miasta w branżach, które objęły restrykcje sanitarne - mówi prezydent. Przedstawił radnym swoje propozycje, a ci je zaakceptowali jednogłośnie.

Branża gastronomiczna i fitness może więc liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości za listopad i grudzień tego roku. By skorzystać z tej formy wsparcia, przedsiębiorcy muszą spełnić kilka warunków: być podatnikami podatku od nieruchomości, w dniu 1 listopada br. prowadzić działalność gospodarczą, odnotować pogorszenie płynności w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Wstępnie oszacowano, że z tytułu zwolnień do kasy miasta nie wpłynie od 100 do 200 tysięcy złotych. To zależy oczywiście od liczby osób, które wystąpią o takie wsparcie.

Drugą grupą przedsiębiorców są ci, którzy w dniu 1 listopada wynajmowali nieruchomości przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w branży gastronomicznej i fitness, odnotowali pogorszenie płynności finansowej w związku COVID-19 wynikających z obniżenia czynszu najmu nieruchomości tym przedsiębiorcom i są płatnikami podatku od nieruchomości.

Branża gastronomiczna może liczyć jeszcze na bonifikatę o wartości 5 tys. zł na pokrycie kosztów związanych z usługami komunalnymi świadczonymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie. Firmy zainteresowane tą formą pomocy mogą pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony internetowej urzędu miasta.

Departament Komunalny Urzędu Miasta Chełm czeka na uzupełnione wnioski do 15 grudnia br.

Warto również dodać, że restauratorom, którzy prowadzą ogródki letnie – jak zapowiedział wiceprezydent miasta podczas posiedzenia Komisji Porządku Publicznego i Inwentaryzacji Mienia Komunalnego oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, w przyszłym roku do minimum obniżona zostanie stawka za zajęcie pasa drogowego. Władze miasta wspólnie z prezesami spółek komunalnych przygotowują też pakiet ulg za usługi komunalne.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe