Miasto przetestuje mieszkańców

  • 30.11.2020, 10:23
  • szer
Miasto przetestuje mieszkańców
Dzisiaj zainaugurowana zostaje akcja wykonywania bezpłatnych testów antygenowych dla mieszkańców. Jest jednym z elementów miejskiej strategii walki z COViD-19, przedstawionej na początku listopada przez prezydenta Jakuba Banaszka i Janusza Cieszyńskiego, na trzy dni przed jego nominacją na wiceprezydenta naszego miasta.

Nie jest tajemnicą, że na wyniki testu genetycznego PCR-RT, który można zlecać w ramach powszechnego systemu świadczeń zdrowotnych, finansowanych przez NFZ, czas oczekiwania jest dość długi. Dlatego też – jak tłumaczą władze Chełma – podjęta została decyzja o finansowaniu testów antygenowych dla mieszkańców naszego miasta, który wykazują objawy zakażenia koronawirusem.

- Szybkie testy antygenowe dadzą lekarzom możliwość sprawnego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia oraz identyfikacji potencjalnych ognisk choroby – podkreśla wiceprezydent Janusz Cieszyński.

W tym celu udało się połączyć sektor publicznej i prywatnej części systemu ochrony zdrowia. A to oznacza, że na test można się zgłosić niezależnie od tego, do jakiej przychodni ktoś jest zaopcjowany.

Żeby można było go wykonać , lekarz POZ skieruje pacjenta - przy użyciu narzędzi teleinformatycznych - do koordynatora projektu. W Chełmie jest nim Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Następnie pracownicy miejskiego ZOZ skontaktują się z nim, by ustalić dogodną dla niego datę i godzinę wykonania testu. Na podany przez siebie numer telefonu komórkowego pacjent otrzyma natomiast informacje o zasadach wykonania testu oraz potwierdzenie rejestracji. Do mobilnego punktu wymazowego, prowadzonego przez CM Luxmed, zlokalizowanego przy ul. przy ul. ks. Popiełuszki (plac za kościołem o. franciszkanów, tzw. małym kościółkiem, wjazd bramą naprzeciwko placu Kupieckiego) trzeba się zgłosić w wyznaczonym terminie i pamiętać o zabraniu dowodu osobistego. Wymaz zostanie pobrany po potwierdzeniu tożsamości i złożeniu oświadczenia o chęci wykonania testu.

Na wynik nie trzeba będzie długo czekać. Poznamy go w zaledwie godzinę od pobrania wymazu. Gdy będzie  pozytywny – czego nikomu nie życzymy - stosowna informacja zostanie umieszczona w systemie EWP. Pacjent będzie musiał się poddać izolacji, a o jej formie zadecyduje jego lekarz rodzinny.

Akcja potrwa do 28 grudnia. Za badania zapłaci samorząd miasta.

szer

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe