Dawna wieś na starych fotografiach

  • 28.11.2020, 10:00
  • TWA
Dawna wieś na starych fotografiach Fot. GOKiS Hanna
Jak wyglądała kiedyś wieś, żniwa, kościoły, uroczystości religijne, szkolne i patriotyczne, a także rodzinne spotkania, wesela i pogrzeby? Możemy to zobaczyć na wystawie starych fotografii w Galerii Malarstwa w Izbie Regionalnej w Hannie.

Wystawę zatytułowaną „Czas zamknięty w kadrze” zorganizowano w ramach projektu „Klimaty Hanny – pejzaż pędzlem i dźwiękiem malowany”. Przez kilka tygodni pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Hannie zbierali stare fotografie od mieszkańców gminy. Zostały one zarchiwizowane, odtworzone na dużym formacie i rozwieszone na ścianach galerii.

- Prezentowane na wystawie niecodzienne fotografie pochodzą z najgłębszych zakamarków kolekcji rodzinnych. Obrazują dawną, nadbużańską wieś. Pokazują ciężką i trudną pracę w gospodarstwie, zwyczaje, obrzędy i uroczystości, które były integralną częścią życia ówczesnych ludzi. Niestety, tę dawną wieś możemy zobaczyć i poczuć jej specyficzny klimat już tylko dzięki takim starym fotografiom - tłumaczy Mariola Kuć, dyrektor GOKiS w Hannie.

Zaprezentowana wystawa jest jednym z elementów realizowanego przez GOKiS projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020. Wcześniej na ścianie dawnego posterunku policji w centrum Hanny powstał trójwymiarowy mural przedstawiający prząśniczkę na tle zachodzącego słońca, rzeki Bug oraz wsi. Namalowała go Maria Szulc, autorka najsłynniejszego muralu w Polsce, na poznańskiej Śródce. Z kolei na ścianie starej drewnianej chaty, naprzeciw amfiteatru artystka namalowała czarno-białą scenę żniw.

Odbył się również plener malarski, w którym wzięło udział kilkanaścioro uczestników. Wybranymi przez siebie technikami uwieczniali na płótnie krajobrazy, pejzaże, obiekty kulturalne i sakralne.

Planowany był również koncert folkowy kapeli Drewutnia. Odbył się, ale bez udziału publiczności. Nagranie zostało zamieszczone w internecie, aby mieszkańcy mogli go obejrzeć.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe