W izolacji, ale nie w szpitalu

  • 29.11.2020, 14:30
  • szer
W izolacji, ale nie w szpitalu
Łagody przebieg choroby lub oczekiwanie na wynik testu na koronawirusa - w tych dwóch przypadkach lekarz może skierować pacjenta do izolatorium. W województwie lubelskim jest 14 takich miejsc. Jedno z nich znajduje się w Okunince w budynku Włodawskiego Zakładu Usług Remontowo-Budowlanych.

Izolatorium jest miejscem pozaszpitalnym, w którym przebywają osoby chore na Covid-19, które nie wymagają już leczenia szpitalnego, a także osoby bezobjawowe lub skąpoobjawowe, które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny przebywać w miejscu zamieszkania lub z innych przyczyn nie mogą poddać się izolacji w swoim domu lub mieszkaniu. Pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ.

Opieka w izolatorium nie ma charakteru świadczeń szpitalnych. Personel medyczny (lekarz i dwie pielęgniarki) opiekuje się osobami tam przebywającymi na zasadach odpowiadających modelowi opieki domowej.

Do izolatorium przyjmowani są pacjenci ze skierowaniem. Może je wystawić lekarz pracujący w szpitalu, lekarz rodzinny bądź państwowy inspektor sanitarny. Choć placówka w Okunince prowadzona jest przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie, mogą tam być kierowani pacjenci z całego regionu. Warto wcześniej sprawdzić, czy są wolne miejsca. Informacje te uzyskać można, dzwoniąc pod numer 535 325 343. Telefon do izolatorium 508 767 082.

Izolatorium w Okunince może przyjąć maksymalnie 50 pacjentów. W ubiegłym tygodniu zajętych było około 30 procent miejsc.

Pełną listę izolatorów na terenie naszego województwa można znaleźć na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie www.lubin.uw.gov.pl/izolatoria.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe