Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Historia zapisana na starych zdjęciach

Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic wydało kolejną, 35. publikację w swoim dotychczasowym dorobku. Tym razem jest to album „Ziemia fajsławicka na starych fotografiach”.  To magiczna, wyjątkowa i bogato ilustrowana historia gminy, jakiej jeszcze nie było.
Historia zapisana na starych zdjęciach
Zdjęcie na okładce przedstawia odsłonięcie i poświęcenie w dniu 26 maja 1926 roku na starym cmentarzu w Fajsławicach pomnika na zbiorowej mogile Powstańców Styczniowych poległych 24 VIII 1863 roku w tragicznej bitwie pod Fajsławicami ufundowanego przez Edwarda Kołaczkowskiego.

Autorem jest prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic Adam Polski. Wydana w formacie A4 publikacja ma 162 stron i zawiera 290 podpisanych starych fotografii czarno-białych. Są one pogrupowane w 14 rozdziałach tematycznych, które ukazują bogactwo dziedzictwa kulturowego i historycznego gminy Fajsławice.

W albumie można obejrzeć zdjęcia z życia dawnej parafii Fajsławice, pierwszych komunii świętych, lat szkolnych, obrzędów, zwyczajów, życia towarzyskiego, dożynek, wycieczek, pielgrzymek, pogrzebów, ślubów, wesel, pracy na gospodarstwach rolnych, działalności OSP, strojów i ubiorów mieszkańców, ludzi w mundurach wojskowych oraz obiektów budowlanych.

- Fotografie zawarte w tej publikacji obejmują chronologicznie okres od 1918 roku do mniej więcej końca lat siedemdziesiątych 20. wieku. Najstarsza jest ta z nr 1 przedstawiająca ks. kan. Karola Boniewskiego, który zmarł w 1870 roku. Oznacza to, że jest na pewno sprzed 150 lat! - podkreśla prezes TPF.

Największą ilość wartościowych starych fotografii udostępnili: biblioteka przy Szkole Podstawowej w Oleśnikach, Halina i Kazimierz Wypych, Wiesław Sysa, Krzysztof Nowak, Maria PolskaZbigniew CiepłowskiBarbara CieszkoGrażyna Jagiełło, Krystyna Stefaniak, Tomasz BoguszTeresa Lucyna PolskaKazimierz Pełczyński i Maria Kociubowska.

- Za udzieloną pomoc w opisie niektórych fotografii związanych z historią parafii Fajsławice oraz zdjęć zbiorowych z pierwszej komunii świętej pragnę w tym miejscu podziękować także Zofii Iskra z Woli Idzikowskiej, sąsiadce z okresu mojego dzieciństwa i młodości. To wyjątkowa osoba, jeśli chodzi o znajomość historii lokalnej i kraju. Jest autorką wspaniałych pamiętników i wierszy - dodaje Adam Polski.

Z publikacją można się zapoznać w Gminnej Bibliotece Publicznej lub Gminnym Ośrodku Kultury w Fajsławicach. Z autorem można kontaktować się pod adresem e-mail: [email protected] lub pod numerem 693 288 901.

- Przy tej okazji ponawiamy apel do wszystkich, którzy dysponują bardzo wartościowymi, starymi i opisanymi fotografiami i mogą je nieodpłatnie wypożyczyć do skanowania. Prosimy o kontakt z panem prezesem Adamem Polskim - mówi Aleksandra Granat z Urzędu Gminy Fajsławice.

Wydanie książki było możliwe dzięki dotacji z Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw PLUS”. Wydrukowanych zostało 200 egzemplarzy. W sprzyjającym terminie planowana jest promocja albumu oraz wystawa zdjęć.

- Mam skromną nadzieję, że publikacja uzmysłowi nam w większym niż dotychczas stopniu, jak bogatą spuściznę kulturową i historyczną ma nasza ukochana ziemia fajsławicka, jak bogate były w niej wcześniej obrzędy, zwyczaje i tradycje, a także aktywność społeczna jej mieszkańców. Wierzymy, że to nie jest ostatnie wydanie. Zbiór fotografii powinien być dalej uzupełniany, dodatkowo opisywany oraz pokazywany w formie wystaw fotograficznych - dodaje prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama