Historia zapisana na starych zdjęciach

  • 29.11.2020, 08:30
  • GD
Historia zapisana na starych zdjęciach Zdjęcie na okładce przedstawia odsłonięcie i poświęcenie w dniu 26 maja 1926 roku na starym cmentarzu w Fajsławicach pomnika na zbiorowej mogile Powstańców Styczniowych poległych 24 VIII 1863 roku w tragicznej bitwie pod Fajsławicami ufundowanego przez Edwarda Kołaczkowskiego.
Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic wydało kolejną, 35. publikację w swoim dotychczasowym dorobku. Tym razem jest to album „Ziemia fajsławicka na starych fotografiach”.  To magiczna, wyjątkowa i bogato ilustrowana historia gminy, jakiej jeszcze nie było.

Autorem jest prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic Adam Polski. Wydana w formacie A4 publikacja ma 162 stron i zawiera 290 podpisanych starych fotografii czarno-białych. Są one pogrupowane w 14 rozdziałach tematycznych, które ukazują bogactwo dziedzictwa kulturowego i historycznego gminy Fajsławice.

W albumie można obejrzeć zdjęcia z życia dawnej parafii Fajsławice, pierwszych komunii świętych, lat szkolnych, obrzędów, zwyczajów, życia towarzyskiego, dożynek, wycieczek, pielgrzymek, pogrzebów, ślubów, wesel, pracy na gospodarstwach rolnych, działalności OSP, strojów i ubiorów mieszkańców, ludzi w mundurach wojskowych oraz obiektów budowlanych.

- Fotografie zawarte w tej publikacji obejmują chronologicznie okres od 1918 roku do mniej więcej końca lat siedemdziesiątych 20. wieku. Najstarsza jest ta z nr 1 przedstawiająca ks. kan. Karola Boniewskiego, który zmarł w 1870 roku. Oznacza to, że jest na pewno sprzed 150 lat! - podkreśla prezes TPF.

Największą ilość wartościowych starych fotografii udostępnili: biblioteka przy Szkole Podstawowej w Oleśnikach, Halina i Kazimierz Wypych, Wiesław Sysa, Krzysztof Nowak, Maria PolskaZbigniew CiepłowskiBarbara CieszkoGrażyna Jagiełło, Krystyna Stefaniak, Tomasz BoguszTeresa Lucyna PolskaKazimierz Pełczyński i Maria Kociubowska.

- Za udzieloną pomoc w opisie niektórych fotografii związanych z historią parafii Fajsławice oraz zdjęć zbiorowych z pierwszej komunii świętej pragnę w tym miejscu podziękować także Zofii Iskra z Woli Idzikowskiej, sąsiadce z okresu mojego dzieciństwa i młodości. To wyjątkowa osoba, jeśli chodzi o znajomość historii lokalnej i kraju. Jest autorką wspaniałych pamiętników i wierszy - dodaje Adam Polski.

Z publikacją można się zapoznać w Gminnej Bibliotece Publicznej lub Gminnym Ośrodku Kultury w Fajsławicach. Z autorem można kontaktować się pod adresem e-mail: [email protected] lub pod numerem 693 288 901.

- Przy tej okazji ponawiamy apel do wszystkich, którzy dysponują bardzo wartościowymi, starymi i opisanymi fotografiami i mogą je nieodpłatnie wypożyczyć do skanowania. Prosimy o kontakt z panem prezesem Adamem Polskim - mówi Aleksandra Granat z Urzędu Gminy Fajsławice.

Wydanie książki było możliwe dzięki dotacji z Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw PLUS”. Wydrukowanych zostało 200 egzemplarzy. W sprzyjającym terminie planowana jest promocja albumu oraz wystawa zdjęć.

- Mam skromną nadzieję, że publikacja uzmysłowi nam w większym niż dotychczas stopniu, jak bogatą spuściznę kulturową i historyczną ma nasza ukochana ziemia fajsławicka, jak bogate były w niej wcześniej obrzędy, zwyczaje i tradycje, a także aktywność społeczna jej mieszkańców. Wierzymy, że to nie jest ostatnie wydanie. Zbiór fotografii powinien być dalej uzupełniany, dodatkowo opisywany oraz pokazywany w formie wystaw fotograficznych - dodaje prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic.

GD

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe