Nie żyje wierzbicki artysta

  • 26.11.2020, 09:33
  • DBEZ
Nie żyje wierzbicki artysta
Zmarł Stanisław Dobrowolski (1958-2020) - wierzbicki artysta malarz, rzeźbiarz i rysownik. Przegrał długą walkę z chorobą. Dla tych, co go znali, był legendą za życia, mistrzem, który wykonał słynny w powiecie krzyż epidemiczny.

Stanisław Dobrowolski miał zaledwie 62 lata. Jego prace są znane i rozpoznawalne nie tylko w lokalnym środowisku. Wystawiano je w galeriach w całym kraju. Był jednym z artystów stale biorącym udział w plenerach malarsko-rzeźbiarskich w Wierzbicy. Także w tym roku w lipcu był na nim obecny i tworzył.

- Będziemy kontynuować to wydarzenie, ale nigdy już nie będzie tak samo. Stasio - bo tak zwracałam się do naszego artysty - przyszedł do mnie na przełomie lutego i marca 2019 i zapytał: Co z plenerem? - wspomina wójt Bożena Deniszczuk.

Plener udało się zorganizować, mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej. Wójt poprosiła też Dobrowolskiego o wykonanie krzyża innego niż wszystkie - zwanego morowym. 

- Zrobi się - odpowiedział. Choć był chory, często zatroskany i zamyślony, słowa dotrzymał. Krzyż poświęcony został w 100-lecie urodzin Jana Pawła II,  w połowie maja tego roku.

Większość mieszkańców gminy Wierzbica znała Stanisława z tego, że wystawiał swoje prace przy okazji wydarzeń gminnych oraz jarmarków regionalnych. Stał wtedy przy swoich dziełach z żoną Dorotą. Rozmawiał z ludźmi. Znał chyba wszystkich.

- Taki swój i nasz jednocześnie - mówili o nim. - Był człowiekiem skromnym, niezabiegającym o splendor. Miał swoją wizję sztuki.

- Wszystko, co maluję, rysuję czy rzeźbię (...) ma być moje własne, takie jak sam czuję - mówił. Mieszkańcy Wólki Tarnowskiej mówili o nim - nasz artysta.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe