Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Nocne kąpiele pożądane

Niezadowolony mieszkaniec bloku na osiedlu Śródmieście, należącego do Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, poskarżył się redakcji, że w godzinach 23 - 6 ciepła woda jest podgrzewana jedynie do około 20 stopni. - Jest letnia. Co zatem mają zrobić mieszkańcy chcący się wykąpać w normalnej gorącej wodzie po godz. 23? - docieka. Spółdzielnia tłumaczy swoją decyzję oszczędnościami, ale skoro nie wszystkim lokatorom się to podoba, z pomysłu rezygnuje.
Nocne kąpiele pożądane

Autor: Fot. Pixabay

- Zmniejszenie parametrów cyrkulacji ciepłej wody w części budynków w naszych zasobach w godzinach nocnych miało na celu tylko i wyłącznie zmniejszenie zużycia energii cieplnej i mogło przynieść oszczędności rzędu 10-15% - wyjaśnia Maciej Cieślak, zastępca prezesa do spraw technicznych.

Ten pilotażowy program rozpoczął się od 1 listopada i trwał tylko trzy tygodnie. Najpierw zmniejszono cyrkulację ciepłej wody w godzinach od 23 do 5, potem od 24 do 4. Ale ponieważ były sygnały, że niektórzy chcą się także w tych godzinach kąpać, zrezygnowano z niego całkowicie.

- Z uwagi na obecną niekorzystną sytuację epidemiologiczną, dotykającą nas wszystkich, zrezygnowaliśmy z tej formy ograniczenia zużycia energii cieplnej. Zapewniamy jednak, że nadal nasze działania będą ukierunkowane na energooszczędność, zamierzamy korzystać z nowej perspektywy unijnej - dodaje Cieślak.

Koszty z tytułu centralnego ogrzewania i koszty energii dla celów podgrzania ciepłej wody są największymi składnikami opłat czynszowych. - W związku z tym  od lat prowadzimy kompleksowe działania mające na celu ich ograniczenie. Działania termomodernizacyjne realizowane są ze środków unijnych w ramach RPO w latach 2007-2013 (projekt rewitalizacji) oraz w latach 2014-2020 (zwiększenie efektywności energetycznej sektora mieszkaniowego) - dodaje zastępca prezesa.

W ramach ostatniego projektu spółdzielnia zastąpiła węzły cieplne grupowe węzłami kompaktowymi, co eliminuje straty na przesyle. Wprowadziła instalacje solarne na os. Słoneczne i XXX-lecia, co w znacznym stopniu zmniejszyło koszty podgrzania wody.

- Pozyskujemy też dodatkowe środki z Białych Certyfikatów, jak również co roku wypracowany zysk przeznaczamy na działania termomodernizacyjne - mówi Cieślak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 26.11.2020 16:31
Ciekawe czy tam gdzie wode podgrzewaja kolektory to mieszkańcy płacą mniej za podgrzanie wody czy tylko spółdzielnia mniej płaci MPEC-owi a mieszkańcy bulą tyle samo co wcześniej??

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama