Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

DPS-y muszą się zmienić

W domach pomocy społecznej prowadzonych przez powiat chełmski wdrożono kontrole zamówień publicznych i sprawdzane są sprawy płacowo-kadrowe. To efekt wielu skarg, jakie wpływały na biurko starosty.
DPS-y muszą się zmienić

Autor: Fot. Pixabay

- Wdrażamy w DPS-ach kontrolę zamówień publicznych i spraw kadrowo-płacowych - zapowiada starosta Piotr Deniszczuk. - Gdy zobaczymy wyniki, będziemy podejmowali dalsze decyzje, także personalne - dodaje starosta.

Placówki nieprzygotowane na pandemię

Od dłuższego czasu na biurko starosty trafiały liczne donosy, skargi i prośby od pracowników DPS-ów. Były składane za pośrednictwem poczty albo osobiście. Niektóre później okazywały się jak najbardziej prawdziwe. Miarka się w końcu przebrała. Druga fala pandemii, w której ucierpieli zarówno podopieczni, jak i pracownicy DPS-ów, pokazała, jak słabo były te placówki przygotowane na taką ewentualność. Zbiegło to się z dłuższą usprawiedliwioną nieobecnością dyrektora DPS-u w Nowinach Marcina Kopciewicza w pracy. Odpowiadał on za największy dom, gdzie jest najwięcej podopiecznych i pracowników.

- Nie ma mnie w pracy już od dwóch miesięcy. Proszę się kontaktować z panią Lipiec - odpowiedział Kopciewicz, gdy go chcieliśmy zapytać o przygotowania DPS-u na drugą falę pandemii. Władze powiatu mają sporo do tego zastrzeżeń.

- Niemal z dnia na dzień dowiedzieliśmy się, że kilkaset osób w DPS-ach w Nowinach i Chojnie Nowym Pierwszym jest zakażonych koronawirusem. To znaczy, że ktoś jakieś symptomy musiał zlekceważyć. Wszyscy jednego dnia nie zachorowali - mówi starosta Piotr Deniszczuk.

Szybko się okazało, że DPS w Nowinach, mimo wcześniejszych obietnic dyrektora Kopciewicza, nie był wystarczająco przygotowany na kryzys. Brakowało śluz, wydzielonych pomieszczeń socjalnych dla pracowników, którzy muszą zostać dłużej na terenie zakładu pracy. Nie było też gotowych scenariuszy na wypadek wybuchu ogniska COVID-19.

- W tak trudnej sytuacji dyrektor był dostępny tylko na telefon. Szybko powołaliśmy nowego dyrektora na zastępstwo i jego zastępcę. Zrobiliśmy tak we wszystkich domach pomocy społecznej, by w razie potrzeby była też druga osoba zarządzająca - mówi starosta Deniszczuk. Nie wiadomo, czy Kopciewicz ostatecznie nie straci swojego stanowiska.

Dyrektorzy z potrzeby chwili

Na fali tych zmian Aneta Lipiec została dyrektorką DPS-u w Nowinach, powołaną na zastępstwo, na czas dłuższej nieobecności Kopciewicza. Była wcześniej kierowniczką zespołu terapeutyczno-opiekuńczego nr 1. Jej zastępczynią została Iwona Kruczyńska, bratanica starosty. To przez ten awans staroście zarzucono nepotyzm. Jak tłumaczy starosta, Kruczyńska pracuje w DPS-ie od kilku lat i mógł jej zaufać w tak trudnej sytuacji. Potrzebne były natychmiastowe, zdecydowane działania.

Zmiany nastąpiły też w DPS-ie w Chojnie Nowym Pierwszym. Czasowo nieobecną Ewę Oszust zastępowała Wioletta Watrak. Obecnie Watrak jest zastępcą dyrektora.

W DPS-ie w Kaniem, gdzie nie było dotąd przypadków zakażenia SARS-CoV-2, dyrektorką jest nadal Elżbieta Florczak. Na jej zastępczynię została powołana Małgorzata Czerwonka.

Będzie centralizacja

Kryzys w DPS-ach przyśpieszył to, o czym od dawna rozmawiano w starostwie - a więc planowaną centralizację zamówień publicznych i księgowości oraz kadr. Prawdopodobnie nie bez powodu Zarząd Powiatu chce mieć wpływ na podpisywane umowy na dostawy leków, artykułów spożywczych czy środków chemicznych. W dodatku zamówienia składane hurtowo przez trzy DPS-y powinny być korzystniejsze dla budżetu powiatu. Także w starostwie wkrótce mają leżeć teczki pracowników DPS-ów. Będzie tam też dostępna informacja o pensjach, przyznanych dodatkach i nagrodach, żeby już więcej nie budziło to zastrzeżeń i nie było powodem do donosów.

- Pod koniec przyszłego roku otworzymy DPS w Rejowcu, a domy w Kaniem i Chojnie Nowym Pierwszym zostaną zamknięte. W nowym DPS-ie będzie nowa dyrekcja, a zamówienia publiczne dwa nasze domy pomocy społecznej będą składały wspólnie - zapowiada starosta Deniszczuk. - W dobie internetu pewne zadania można połączyć i na tym zaoszczędzić. Natomiast chcemy, żeby więcej zarabiali ludzie zajmujący się bezpośrednio opieką tj. salowe, opiekunki, pielęgniarki - dodaje.

Jak mówi starosta, od osób, które zasiliły kadrę kierowniczą, oczekuje działań nowatorskich, które sprawią, że powiat będzie mniej dokładał do utrzymania tych placówek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama