Co ze śmieciami covidowców?

  • 23.11.2020, 09:15 (aktualizacja 27.11.2020, 12:37)
  • (apm)
Co ze śmieciami covidowców? Fot. Urząd Miasta Chełm
– Mój mąż ma koronawirusa, jest w izolacji domowej. Ja też siedzę na kwarantannie. Co mamy zrobić ze śmieciami? Wystawić za płot, tak jak zwykle, czy je jakoś specjalnie oznaczyć? – docieka chełmianka.

Okazuje się, że ten problem ma wielu chełmian. Jak informują urzędnicy, do wydziału zarządzania kryzysowego wpłynęło wiele pytań dotyczących odpadów medycznych. 

Służby prezydenta wyjaśniają, że odpady medyczne to te, które zostały wytworzone przez osoby chore, skierowane do przebywania w izolatorium domowym. Z kolei odpady wytwarzane przez osoby przebywające w kwarantannie to odpady komunalne, podlegające normalnym zasadom gospodarowania.

Okazuje się, że po otrzymaniu z sanepidu listy adresów izolatoriów domowych wydział zarządzania kryzysowego ma skontaktować się z chorym i poinformować o terminie i sposobie odbioru odpadów, po które ma przyjechać specjalistyczna firma.

Pamiętamy, że z izolatorium np. z domu nie wolno wychodzić, by wyrzucić śmieci, a odpady takie nie podlegają segregacji. Śmieci należy przechowywać np. na balkonie do czasu odbioru.

Uwaga: w przypadku braku kontaktu ze strony firmy odbierającej odpady medyczne, nieczystości wytworzone przez osoby przebywające w izolatoriach domowych po 9 dniach przechowywania należy traktować jako odpady komunalne. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej po tym czasie przestają stanowić zagrożenie i należy je wyrzucić jako odpady zmieszane w czarnym worku.

Jeśli ktoś jest na kwarantannie, worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w pojemniku na odpady zmieszane (czarny). Przed każdą czynnością i po każdej czynności związane z pakowaniem/przenoszeniem odpadów należy używać rękawiczek ochronnych i koniecznie umyć i/lub zdezynfekować ręce.

Wszelkie niezbędne dodatkowe informacje dotyczące postępowania z odpadami w dobie epidemii można znaleźć pod adresem www.gis.gov.pl

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe